Beslenme

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler? Bu Besinler Çözüm Üretiyor

bağışıklık-sistemi-için-besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler? bir çok kişi kış aylarında nezle, grip, farenjit ve bronşit hastalıklarından şikayetçi olmakta. Kış aylarında sıklıkla hasta oluyorum diyenler doğru yerdesiniz. Hastalıklardan korunmak, sağlıklı kalmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin ilk adımı beslenmeden geçmektedir. Peki bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?

Balık

bağışıklık-sistemi-için-besin

Omega-3 yağları, protein, D vitamini, fosfor ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan bu besin Bağışıklık sistemi için etkili bir besin diyebiliriz. Balıkları tüketmek için kesinlikle denizde yetişmiş ve avlanmış bir balık tüketmeniz önerilir.

Sarımsak

Besinler arasında en etkili ve mücadeleci bir besindir. Tek bağışıklık sistemi değil bir çok derde devadır. Güçlü bir selenyum kaynağı olan sarımsak aynı zamanda mide ve bağırsakları güçlendirir. Vücudunuzdaki enfeksiyonlar ile mücadele eder ve toksinler dışarı atılmasını sağlar.

Su 

Bir besin olmasa da vücudun vazgeçilmezi su bir çok sağlığa yararı bilinmekte. Kış aylarında susamadan günde 2 litre su içmek çok önemli. Vücudunuzdaki hücrelere bolca oksijen taşıması ve vücudunuzdaki hastalıklı bakterilerin atılmasına yardımı olmakta.

Yoğurt Ve Kefir

bağışıklık-sistemini-güçlendiren-besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında büyük önem taşıyan yoğurt ve kefir bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlık ve gripten korumaya yardımcı oluyor. Yoğurdun içerisinde bulunan laktik asit ile mikroplara karşı vücudumuzdaki savunma sistemlerini geliştirirken; Aynı zamanda kefirde sindirim sistemine yararı dokunacak besinleri yerleştiriyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sağlıklı Beslenme Nedir?

Ispanak

Ispanak içerisinde bulundurduğu C vitamini, folik asit, potasyum ve magnezyum sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bağışıklık sistemi güçlendirici bir besindir.

Karpuz

Karpuz A ve C vitamini açısından zengin, İçerisinde yüksek miktarda likopen içermesi sonucu enflamasyon, enfeksiyon ve radikallerde azalmaya yardımcı olur

Kırmızı Biber

bağışıklık-sistemi-için-besinler

Bağışıklık sistemi güçlendirme konusuna alanında gelişmiş bir besindir. Beta-karotenden zengin ve C vitamin deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle beraber sağlıklı bir cilde ve gözlere sahip olmamıza yardımcı olur.

Kivi

Kivi potasyum, folat, k ve c vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sistemi güçlendirici bir özelliğe sahiptir. Solunum sistemini özellikle soğuk algınlık ve gripten sonrası öksürme ve hırıltıları önlemek için önemli bir besindir.

Öneriler

Posa Tüketiminizi Arttırın 

bağışıklık sistemi güçlendirici ve bağırsakların sağlıklı kalması için posa tüketimini arttırın. Günlük olarak 25-30 gram posa almanız uygun olacaktır. Tam tahıllı besinler, kurubaklagiller, sebze ve meyveler posa açısından zengin besinlerdir.

Protein Alımınızı Unutmayın

bağışıklık-sistemi-güçlendiren-besinler

Protein vücudun olmazsa olmazıdır. Gün içerisinde yok tutar ve enerji kalmanızı sağlar. Yağsız et, hindi, yumurta, tavuk, balık, süt, peynir ve yoğurt gibi hayvansal ürünleri tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Omega-3 Tarafından Zengin Olan Besinler

Yağlı balıklar olmak üzere somon, ton, sardalye, uskumru yağlı tohumlar olan nohut, keten tohumu, badem, kış üzümü, ceviz ve yeşil yapraklı sebzelerde bulabilirsiniz.

Besinlerimizi dikkate alarak kalın sağlıcakla:)

KAYNAKÇA: immune-boosting foods