Beslenme

Sağlıklı Beslenme Nedir? Sağlıklı Beslenme Programı Diyet Ve Öneriler

sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı
sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı

Sağlıklı beslenme nedir?

sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı

Sağlıklı beslenme birçok kişinin fit bir vücut ve sağlıklı organlarımız için hayali diyebiliriz. Sağlıklı beslenmek gün içerisinde dinç kalmamıza uykularımızı düzene sokmamız da, midemizi ve bağırsaklarımızı doğru çalıştırma ve kas kütlelerimizi geliştirmek için en iyi yöntem sağlıklı beslenmek diyebiliriz.

Sağlıklı beslenme nedir: Sağlıklı beslenmek vücudun büyüme, gelişme ve günlük işlevlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla gerekli olan besinleri yeterli bir miktarda alınmasıdır.  Aynı zamanda sağlıklı beslenmek bir çok hastalıklardan korunmamızı sağlar. Bu yazımızda Sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenme programı nelerdir? Beslenme ile ilgi bazı diyet ve önerilerde bulunacağım. 

Sağlıklı Beslenmek İçin ne yapmalıyız? Bazı Altın Öneriler

1. Yağı Beslenmenizden Komple kesmeyin

Bir çok kişinin yaptığı yanlışlardan bir tanesi sağlıklı beslenmek için yağı beslenmesinden direkt olarak kesmek. Yağlı gıdaların yüksek kalorili doğru olsa da yağı tamamen kesmek kesinlikle yanlıştır. Vücudumuzdaki belirli organların yağa ihtiyaç duymaktadır. Sağlıklı yağ tüketimi ile yağ ihtiyacınızı karşılayabilir aynı zamanda sağlığınızı zararlı etkileyen yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur. 

Bazı sağlıklı yağlı gıdalar

 • Avakado
 • keten tohumu
 • yağlı balıklar
 • Kabak çekirdeği, ay çekirdeği
 • Zeytin yağı
 • İçinde omega 3 bulunan gıdalar süt,yumurta,ekmek,tahıllı gıdalar.

Şeker Tüketimini Azaltıp sınırlı tutun

Sağlıklı beslenme öneriler arasına giren ikinci kural ise şeker. Tatlılar ve  diğer şeker türleri sağlığın ve sağlıklı kilo almanın kilo almanın bir numaralı düşmanı diyebiliriz. Şeker metabolik bozuklukların nedenleri arasından bir tanesidir ve şekerin kanser türü ile ilişkili olduğu ispatlanmıştır. Şekeri fazla tüketim sonucunda bağımlı hale gelmesiyle beraber fazlasıyla vücudunuza zarar verebilirsiniz. Şeker tüketimini sınırlayın.

Fazla Tuzların Alınmasından Uzak Durun

sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı
sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı

Sağlıklı beslenmek listeler arasında tuz düşmanlığına dikkat. Tuz tüketiminin fazlası enflamatuar ve hipertansiyon hastalıklara yol açtığından dolayı sağlığa fazlasıyla zararı vermektedir. Son günlerde insanların tuz tüketiminin 3 kat fazla tuz tüketilmesiyle ilgili uzmanlar bir çok tuz tüketimini azaltma ile ilgili uyarıda bulunmuşlardır. Tuz yerine bazı daha sağlıklı baharatlar kullanabilirsiniz. Zerdeçal, sirke, ve otlar.

Olabildiğince Fazla Su İçin

Vücudumuzun %60’ı sudur. Beslenme uzmanları günlük en az 9 bardak su içmenizi önermektedir. Su vücudumuzdaki sistemleri daha olumlu çalışmasını sağlar ve bir çok hastalıklara karşı korur.

Çiğ Sebze Ve Meyveler Tüketin.

Sağlıklı beslenmek listeler arasında Çiğ sebzeler ve meyveler vücuda oldukça yararlıdır. Çiğ sebze ve meyveler diyet için ve sindirim sistemini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda konsantrasyon arttırmada yararlı gıda maddelerine sahiptirler.

Beslenme Programı Nasıl Beslenmeliyiz?

1. Süt Ve Süt Ürünleri

sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı
sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı

Süt veya süt ürünleri yaş gruplarına bakmadan tüm yaşlar için tüketilmelidir. Süt veya süt ürünlerinin içinde c vitamini ve demir bulunmaktadır. Aynı zamanda makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır. Özellikle çocuklarda kemik gelişimini son derece etkileyen bir besindir. İçerisinde kalsiyum, fosfor, protein, riboflavin, bulunan süt ve süt ürünleri b grubu vitaminin kaynağıdır.

Süt ve süt ürünleri grubuna giren besinler:  süt, yoğurt, peynir, kaşar peyniri, çökelekler, lor gibi besinler süt ürünler grubuna girmektedir.

Kaç öğün yenmeli? 

Aşağıdaki seçeneklerin günde 1 kez uygulanması yeterlidir.

 • bir orta su bardağı süt veya yoğurt
 • 2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir

2. Taze Sebze Ve Meyveler

Taze sebze ve meyveler içindeki besin öğeleri vitamin ve mineraldir. Vitaminlerinden C vitamini, karoten, A vitamini, bazı B grubu vitaminler folat, B2 gibi. Aynı zamanda minerallerin başında demir ve kalsiyum gelir. Örneğin Salata A B, C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidan içerir. Cildimizi nemli tutar. İçerisinde posa bulunmasından dolayı bağırsakları çalşıştırır. İdrar yol enfeksiyonlarına faydalıdır. Bu sadece bir salatanın faydaları bunun gibi bir çok sebze ve meyveleri sağlıklı beslenme programınıza katın.

Aşağıdaki seçeneklerin günde 1 kez uygulanması yeterlidir.

 • 8 veya 12 tane kadar kiraz, çilek, erik, kayısı gibi meyveler
 • bir tane orta büyüklüğünde patates
 • 1 tane havuç
 • elma, muz, portakal, armut gibi meyvelerden 1 adet tüketilmesi

KuruBaklaGiller Ve Et, Yumurta

Gün içerisinde vücudun en çok ihtiyaç duyduğu enerji deposu protein. Protein içerisinde demir, çinko, fosfor, magnezyum, b6, b12, b1, Ve a vitamini içermektedir. Doku onarımında ve hücre yenilemekte oldukça iyidir. Büyüme ve gelişmemizi sağlar.  Sindirim sistemi ve deri sağlığında görev alan besin öğelerini sağlamakta büyük rol oynarlar. Sağlıklı menünüze bunu da katın.

Aşağıdaki seçeneklerin günde 1 kez uygulanması yeterlidir.

 • 9-12 yemek kaşığı pişirilmiş kurubaklagil yemeği
 • 2 adet yumurta
 • 65-80 g 2 tane köfte büyüklüğünde balık, et, tavuk
sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı
sağlıklı-beslenme-nedir-sağlıklı-beslenme-programı

Kaynakca: https://www.helpguide.org/articles/healthy-eating/healthy-eating.htm/