Sağlıklı Yaşam

Çene Ağrısı Neden Olur? Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

çene-ağrısı-nasıl-geçer

Çene ağrısı neden olur? Çene eklem kemiği diğer kemiklerimiz kadar da önem taşımaktadır. Çene eklemi ağrısı bir çok faktörle insanların karşısına çıkabilmektedir. Ağıran bölgeniz çene olmaya da bilir. Örnek vermek gerekirse diş ağrınızı veya diş eti ağrınızı çeneniz ağrıyor zannedebilirsiniz. Aşırı bir diş ağrısı çeneye bile vurabilmektedir. Bu yazımızda Çene ağrısı neden olur? Çene ağrısı nasıl geçer? Çene ağrısı için hangi bölümde gidilir? ve buna benzer bir çok aklınızdaki soruları cevapladık.

çene-ağrısı-nasıl-geçer

Çene Ağrısı Neden Olur?

Çene ağrısı sebepleri bir çok nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bir kaç tanesi sürekli olarak diş gıcırdatma ve dişleri sıkmak, keman çalma gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Şimdi diyorsunuz keman ne alaka, keman çalarken kemanı sağ veya sol çene kemiğimiz ile desteklerken ağrıya neden olabilmektedir. Çene ağrısı neden olur? Sorusunun cevabı en sık görülen kriterler aşağıda sıralanmıştır.

 • Çenenin kapanış bozuklukları ve diş hastalıkları
 • Tek taraflı olarak çiğneme alışkanlığı. Bu çenenin dengesini bozmaktadır.
 • Psikolojik sebepler
 • Çekirdek yeme, uzun süre telefon ile görüşmek
 • Genel bağ dokusu gevşekliği, tırnak yeme, sakız çiğneme
 • Duruş bozukluğu ( Genellikle başın öne doğru eğik olduğu duruşlar )
 • İltihaplı romatizma hastalığı
 • Dişler arasında uyumsuzluk ve çapraşıklıklar
 • Yaralanma ve kazalar

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene eklem ağrılarının veya herhangi bir çene probleminin bir çok tedavisi bulunmakla beraber hastanın doktor tarafından gerekli bilgiyi aktarması en önemli noktalarından birisi diyebiliriz. Tedaviden önce doktorun verdiği bilgiyi doğru bir şekilde kullanmak tedavinin önüne geçebilir. Çene ağrısı tedavisi nedir? Çene eklemi ağrısı nasıl geçer?

Fizik Tedavi

Eklemin yapısına ve ağrının kontrolüne göre kasların gevşetilmesi ve ağız açıklığının sağlanmasında en önemli tedavilerinden biridir.

Eklem içine injeksiyon

Çene ağrısı tedavisi için sık kullanılan bir yöntemdir. Çene eklem kemiklerinin kayganlığının artırılması ve eklem içinde ağrıyı oluşturan reaksiyonların azaltılması amacıyla çeşitli enjeksiyonları kullanılabilir.

Soğuk Ve Sıcak Kompres

Ağrıyı azaltmak ve rahatlatmak için etkili bir yöntemdir.

Splint

çene-ağrısı-neden-olur

Yatarken alt çeneye takılan splintler diş sıkmayı önlemek ve eklem açıklığını önlemekte kullanılır.

Manipülasyon

Bu yöntem genellikle çene kitlenmesi yani örnek vermek gerekirse esnedikten sonra ağızınızı kapatamama gibi durumlarda çene kitlenmesini açmak için çene kaslarını gevşeterek kapanmasını sağlar.

Ev programı

Tedavinin en önemli noktasıdır. Hastanın evde uygulayabileceği yöntemler, egzersizler ve günlük yaşamını sürdürürken dikkat edilmesi önemli noktalar. Bu yaşam programı uygulama sonucu çene ağrıları nasıl geçer sorusuna cevap şeklinde çıkarabileceklerdir.

1.) Hasta yumuşak bir diyet uygulamalıdır. fındık, fıstık gibi atıştırmalıklardan kaçınmalı. Bir besini ısırmak yerine ufak lokma haline getirerek yenmelidir. Tek taraftan besinleri çiğnemekten kaçının.

2. Esnerken veya gülerken ağız fazla açılmamalıdır.

3.) Uzunun süre konuşmak, kuru yemiş yemek, sakız çiğnemek, özellikle uzun süre çekirdek yemek ve şarkı söylemekten kaçınmalıdır.

4.) Soğuk havalarda yüz çevre kaslarının sıcak tutulmasına önem gösterilmelidir.

5.) Ağızdan veya yüzeysel yerine burundan solunum yapılmalıdır.

6) Gece yatarken çok yüksek yastıklar tercih etmeyin. Uyumadan önce alt çene tamamen aşağıya düşecek tarzda tutulmaya gayret gösterilmektedir. Yüz üstü uyumaktan kaçınmalıdır.

Çene Ağrısı Tedavisi?

çene-ağrısı-için-hangi-bölüme-gidilir

Tedavinin asıl amacı çene eklemin içindeki basıncın düzenlenmesi ve normal çene fonksiyonlarının sağlanmasıdır. Çene eklem rahatsızlıklarının tedavisinde hekimin önerisi ile bir kaç tedavi planı uygulanabilir. Çene eklemi rahatsızlıklarında tedavi için rahatsızlığa neden olan bölgesel etkenlerin düzeltilmesi (Gerekli diş tedavileri).

Çene eklemine gelen aşırı kuvvetlerin ortadan kaldırılması için dental plak uygulaması. Diskle ilgili bozukluklarda artrosentez olarak adlandırılan eklem içi enjeksiyonlar uygulanır. Ortopedik aparey (splint) kullanımda mevcut tedavi yöntemler arasındadır.

Hasta eğitimi ile rahatsızlıkların kontrol altına alınabildiği de bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu süreçte hastanın günlük yaşantısında alması önlemler ve gerekli önerileri uygulaması çok önemlidir.

Çene Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Genel olarak ortopedi veya kulak burun boğaz bölümüyle ilişkilendirilen çene ağrısı şikayetlerinin ilgili bölümlerle her hangi bir bağı bulunmamaktadır. Ancak çene bölgesinde bulunan eklem ve dokular, protez uzmanlığı bulunan diş hekimleri tarafından teşhis ve tedavi edilebilmektedir.

Çene Ağrısı kulağa Vurur mu?

Çenedeki problemler ağız yapısından veya dişlerden kaynaklanabilmektedir. Hasta gece uyurken dişlerini sıkıyor veya gıcırdatıryorsa strese bağlı olarak kulak ağrısına veya uğultusuna sebep olabilir.

Çenede veya kulakta oluşan bir ağrıya stres odaklıdır yada enfeksiyon kaynaklı olabilir. Bununla birlikte diş çürüğü yada diş eti hastalıkları kulağa ağrı verebilmektedir.

Çene Ağrısı Egzersizleri

çene-ağrısı-tedavi
 • Ağzını kapalı, çenenin mümkün olduğunca rahat tutun.
 • Ağzınızı yavaş bir şekilde açabildiğiniz kadar açın
 • Bu şekilde bir kaç saniye bekleyin ve yavaşça kapatın
 • Ağrınızı kapattıktan sonra çenenizi sola doğru hareket ettirin, Aynı zamanda gözünüzü sağa doğru çevirin.
 • Bu şekilde bir kaç saniye bekleyin ve normal pozisyonunuza geri dönün.
 • Esnemeyi bu sefer sağa doğru gerçekleştirin. Bu sırada sola bakın
 • Birinci adıma tekrar dönmekle beraber egzersizi 2 veya 3 defa tekrar ediniz.
guatr-nasıl-geçer

Kaynakça: Jow Pain