Psikoloji

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Nedir? Tedavi Türleri Nelerdir?

depresyon-tedavi-yöntemleri

Depresyon belirtileri nelerdir? İnsan hayatını olumsuz yönde etkili bir şekilde bozan depresyon, ruhsal duygudurum bozukluğudur. Tedavi edilmediği taktirde sonuçları kötüye sürükleyecek bir yol. Sizlere bu makalemizde depresyon belirtileri nelerdir? depresyon nedir? depresyon tedavi yöntemleri? ve depresyon ilaçları hakkında rehber şeklinde eşlik edeceğiz.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ümitsizlik, değersiz hissetme ve çaresizlik hissi.

Hayattan ümidinizi kesmek veya bir iş üzerine inancınızın kalmaması, hayattaki hedeflerinizin olumsuz yönde ilerleyeceğine inanmak, her hangi bir konularda kişi kendini çaresiz hissetmesi ve başka yol kalmadığını düşünmek, Kendisini değersiz ve hiç bir işe yaramayan gibi görmesi.

Zevkli aktivitelere duyulan ilginin azalması 

depresyon-nedir

Her hangi bir aktivite’de zevk alamama, kişinin sürekli yaptığı zevkli şeylerin artık zevk vermemesi, hayattaki mutlu durumlarda mutlu olmaması.

Depresyon belirtileri nelerdir? Sık görülenler:

 • Uyku düzeninde belirgin değişimler
 • Öfke ve huzursuz olmak
 • Ciddi kilo kaybı- kilo alımı
 • İştah artması veya azalması
 • Kişinin kendisinden nefret etmesi, suçluluk duygusu
 • Belirgin enerji kaybı
 • odaklanmakta sıkıntı çekmek
 • nedeni bilinmeyen fiziksel ağrılar
 • İntihar eğilimi
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Aşırı stresli hissetmek

 

Boşluk Duygusu

Depresyon belirtileri arasında en sık görülen boşluk duygusudur. depresyondaki bir insanın hislerinin azalması, herhangi bir boşlukta hissetmesi, erkeklerde öfke nöbetleri ve zorbalık durumları. Hayatta herşeyden sıkılma ve hiç bir aktivite’de zevk almaması.

Kendinden nefret etme

Suçluluk, öz güvensizlik ve değersiz hissetmek. Hata yapması sonucu kişi kendini en sert bir biçimde kendini eleştirmesi, Kişinin kendinden soğuması ve bir işe yaramaz zannetmesi.

Ağlama krizleri

Ağlamak depresyon formal teşhis kriterleri arasına girmese de bir çok kişi ağlamalarına engel olamadıklarını söylerler. Sizde bazı durumlar karşısında ağlama atakları geçiriyor ve bunu durduramıyorsanız veya ağlamanız çok uzun sürüp derin düşüncelere dalıyorsanız diğer belirtilere bir göz atın derim.

Kadınlarda depresyon belirtileri

 • Kilo ve iştahta artış
 • Yoğun suçluluk duygusu
 • artan uyku ihtiyacı
 • mevsimlere karşı depresyon

Erkeklerde depresyon belirtileri

 • Şiddete eğilimin artması
 • Herhangi bir durum karşısına abartı öfke
 • Aile ve arkadaşlardan uzak kalmak
 • Topluma sadakatsizlik sert davranış segilemesi
 • Karın ağrısı (nadir)
 • Baş ağrısı (nadir)

Depresyon Nedir? Depresyon Ne Demek?

depresyon-ne-demek

Depresyon ne demek: depresyon latince deprimere olan (İç Karartıcı) anlamına gelen ruhsal bozukluktur. Depresyon Nedir: Depresyon strese kapılıp olumsuz düşünce ile başlayıp bir çok etkenler ile kişiyi hayattan bezdirir. Hayatın kişiye boş gelmesi, zevk almaması, her ne yaparsa yapsın günlük yaşantısında sıkılması, her konunun kişiye boş ve saçma gelmesi, bulunduğu ortamda sürekli bunalır ve özellikle kişi evinde gece yatmadan önce içinde bir boşluk ve sıkıntı hissi düşer. Şurayı unutmayalım! depresyondaki kişi içindeki bunalım ve sıkılma hissinin hiç geçmeyeceğini zannederek hayatı kendisine zindan eder.

Depresyon İlaçları

Depresyon ilaçlarının sınıflandırılmış şekli aşağıdaki gibi:

 1. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSIRs)
 2. Tetrasiklik antidepresan
 3. Trisiklik antidepresan (TCA’LAR)
 4. Noradrenerjik antajonist
 5. serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler)
 6. Oksidaj monoamin inhibitörleri (MAOI’Ler)
 7. HT1A reseptör antagonisti
 8. HT2 reseptör antagonisti
 9. dopamin geri alım engelleyicisi

Depresyon Tedavisi

depresyon-ilaçları

Depresyon tedavisi ilaçlar ve psikoterapi olarak iki şekle ayrılır. Bazı durumlarda beyinsel sorunlar kişinin depresyona girmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte kişinin beyin kimyasallarını düzenlemek ve değiştirmek için bazı antidepresan ilaçları kullanılır.

Bu ilaçlar sürekli alışkanlık yapıcı ve ağır sakinleştirici değildir. Tedavide antidepresan kullanımının ilk haftasında kişide bir miktar fayda sağladığı görülür, ama asıl fayda iki veya üç ay sonra görülmeye başlar. Hasta ilaçları ilk hafta kullanmasıyla beraber iyileşme hisseder veya hissetmezse buna göre doktor ilaçların dozajını arttırır veya eksiltir. Genel olarak beyin semptomlarında bir düzelme görülse bile ilaçların en az 7 ay veya daha fazlasını devam etmesini önerir.

Depresyon tedavisi için psikoterapi sıklıkla kullanılmaktadır. Şiddetli veya ağır depresyon içerisinde olan hastalar ilaçla tedavi edilir. Psikoterapide depresyonun ciddiyetine göre bir kaç haftalık seans hazırlanır. Seansın bitiminde önemli gelişmeler gözle görülür hale gelir.

Bir diğer tedavi ise elektrokonvülsif tedavi (ECT) bu tedavi yöntemi majör depresyon veya bipolar bozukluğu olan hastalara uygulanır. Bu tedavide anestezi altındaki hastanın beynine kısa elektrik akımları verilir. Bu tedavide uzman psikiyatri, anestezi uzmanı ve bir hemşire gibi eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından uygulanır.

Depresyon Türleri

depresyon-belirtileri-nelerdir

Depresyonun ağır yanlarından biri majör depresif bozukluk. Günlük yaşantınızı etkileyen majör depresyon depresyon türlerinde en ağırı olabilmektedir. Bazı depresyon türleri aşağıdaki gibi:

Majör depresif nedir?

Majör depresyon günlük yaşantınızı engelleyebilir ve depresif semptomlar ıstıraba veya fonksiyon bozukluğuna sebep olabilir. Majör bozukluk belirtileri ise, çalışamama, uykusuzluk, çevrede gelişen olaylara ilgisiz kalma, keyif alınan aktivitelerden artık zevk alamama, yemek yiyememe gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Kronik depresyon ve distimi nedir? 

Kronik depresyon veya distimi uzun süredir devam eden (2 sene veya fazla) depresif ruh halidir. Kronik depresyon majör depresyondan daha az kişinin günlük yaşantısını engeller ve daha hafif atlatır.

Atik depresyon?

Diğerlerinden daha hafif geçen bir depresyon türüdür, belirtileri ise şunlardır: Aşırı uyuma, aşırı yemek yeme, reddedilmeye karşı fazla hassasiyet gösterme, yorgunluk, olaylara karşı verilen reaksiyon olarak kötüleşen veya iyileşen ruh hali.

Bipolar depresyon ve manik depresyon?

Bipolar depresif dönem ve manik dönem olarak iki’ye ayrılır. Manin dönemde normal duyguların 2 kat fazla olması örneğin: mutlu olan bir insandan kat kat mutlu olması yani tüm duyguları abartı şeklinde yaşaması. Depresif dönem ise tam tersi daha az mutlu olmak, ölüm hakkında düşünceler, yaptığı şeylerin hiç bir keyif vermemesi gibi şeklinde belirtileri ortaya çıkar.

Depresyon Nasıl Geçer?

 • En önemlisi kafasındaki bir problemi kağıda döküp çözüm yolu bulmak.
 • Kötü düşüncelerden uzak durmak.
 • Eve kapanmak yerine dışarı çıkıp hava almak veya arkadaş ile buluşup herhangi bir aktivite yapmak.
 • Aile ile vakit geçirmek
 • Kız arkadaş edinmek
 • Spor yaparak mutluluk hormonu olan endorfin hormon üretimini artırabilirsiniz.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanmayın.

Depresyon İyileşme Belirtileri

 1. Kişinin sürekli sıkılmaması
 2. Mutlu olduğunu hissetmesi
 3. Aile, çevre ve arkadaş ile yakınlaşma
 4. Sorunlara çözüm arama
 5. Kötü düşünceleri pozitife çevirme
 6. sosyal aktivitelere katılma
 7. Durumlar karşısında tepki vermesi
dissosiyatif-nedir

KAYNAKÇA: depression symptoms