Kadına Özel

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? Neden Olur? En Hızlı Çözüm

dudak-çatlaması-neden-olur

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? Özellikle kış ayları olmak üzere yaz mevsimlerinde’de dudak çatlaması bir çok kişinin başına gelmektedir. Dudak çatlaması her hangi bir hastalıktan dolayı olmamışsa kendiliğinden kısa bir zamanda geçmektedir. Ancak sizlere vereceğimiz bilgileri uygularsanız hızlı bir şekilde dudak çatlamasından kurtulabilirsiniz. Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl geçer? Gibi sorularınızı bu makalemizde bulabilirsiniz. Dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisi olabilir:

Bal

dudak-çatlaması-nasıl-geçer

Hakiki balı parmak yardımı ile dudaklarınıza sürün. Ardından 15 veya 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı dudak çatlaklarınız geçene kadar devam edin.

Aloe Vera

Dudak çatlaması nasıl geçer sorununa en hızlı cevap veren aloe vera, elinizde ki aloe verayı kesip yaprağının içinden jeli çıkartın. Çıkan jeli gece yatmadan önce dudaklarınıza sürüp uyuyun. Bir kaç gün sonra geçtiğine kendi gözlerinizle tanık olacaksınız.

Süt Ve Gül Yaprağı

dudak-çatlaması-ne-iyi-gelir

Ilık bir kase sütün içerisine bir avuç gül yaprağını içerisine katın ve yarım saat boyunca bekletin. Ardından bekleyen yapraklı sütün içerisinden çıkarın ve yaprakları lapa olacak şekilde ezip dudaklarınızın üstünde beklemeye bırakın.

Vazelin

İçerisinde yoğun vitamin barından bakım yağıdır. E, B vitaminlerinden faydalanmak için dudaklarınız kuruduğundan parmak ucu ile vazelini dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Yatmadan önce bu işlemi yapın, siz uykudayken dudaklarınızdaki ölü hücreler yenilenecek.

Toz Şeker

dudak-çatlaması-ne-iyi-gelir

Dudaklarınızın ölü hücrelerini yenilemekte oldukça etkili bir yöntemdir. Dudak kuruması ve dudak çatlamasının önüne geçmek için, bir kaşık toz şekeri ve bir kaşık balı karıştırıp dudaklarınıza uygulayın ve 5 dakika bekletin. Ardından ılık su ile dudaklarınızı durulayın.

Su

Her hastalıkta yanımızda olan ve insan oğlunun en çok ihtiyaç duyduğu su dudak çatlamasını kökten çözmek için bire bir çözümdür. Vücudun günlük yeteri kadar su almaması sonucu dudak kuruluğu ve dudak çatlamasına yol açabilir. Günde en az 1.5 litre su tüketerek dudak çatlamasının önüne geçebilirsiniz.

yağ-yakma

 

Dudak Çatlaması Neden Olur?

dudak-çatlaması-neden-olur

Kış Ayları:Kış aylarının soğukluğu ve rüzgarı dudaklarımızı kurutmasıyla birlikte çatlamasına’da neden olabilmektedir. 

Eksik Vitaminler:A, B1, B2 vitaminlerinin alınmaması sonucu dudaklarınızda kuruma ve çatlama söz konusu olabilmektedir. Ayrıca bu çatlamalar bazı kan hastalıklarının da habercisi olabilmektedir.

Kozmetik Ürünler:Dudak çatlamaları sonucu hep doğayı suçlamamak lazım. Dudaklarımızda uyguladığımız sağlıksız ve kalitesiz kozmetik ürünler güzelleşeyim derken zarar verebilir ve dudak çatlamalarına yol açabilmektedir. 

Çinko Eksikliği:Çinko eksikliği dudaklarınızın çatlamasına yol açmaktadır. Çinko eksikliğini karşılayan gıdalar: Kuruyemiş, dana eti, peynir, fasulye türleri. 

  • Sigara bağımlılığı
  • uzun süre bir şey yiyip içmeme
  • Stres ve depresyon nedeni
  • Güneş veya yüksek ısıya maruz kalma
  • Bazı kan hastalıkları
  • AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar

KAYNAKÇA: Lip Cracking