Kadına Özel

Gebelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir? Neden Olur? UyumsuzWeb

gebelikte-burun-tıkanıklığı-nasıl-geçer

Gebelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir? Annelerin canını sıkan bu durum bir çok kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Gebelikte burun tıkanıklığının bir çok nedenleri mevcuttur, fakat konu bebeğin sağlığı olunca hemen endişeye kapılıyoruz. Bu makalemizde Gebelikte burun tıkanıklığı nasıl geçer? Gebelikte burun tıkanıklığı neden olur? gibi buna benzer sorularınızı cevapladık.

gebelikte-burun-tıkanlığı-neden-olur

Gebelikte burun tıkanıklığı nasıl giderilir? Burun tıkanıklığı bir çok sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Burunda bulunan anatomik yapılardaki yapısal bozukluklar ve bununla beraber burunda iltihaplanmalar olarak 2 gruba ayrılır.

Burunda bulunan yapısal elemanlardan nazal septum deviasyonu burun eti ve geniz etinde şişmeler en sık rastlanabilen anatomik burun tıkanması nedenlerindendir. Burundaki vücudun enfeksiyon kapmasıyla beraber iltihaplanma süreçlerine bağlı tıkanıklık sebepleri ise grip enfeksiyonları, soğuk algınlığı, saman nezlesi ve sinüzit gibi tıbbi durumlardan oluşabilmektedir.

Enfeksiyon

Soğuk algınlığı virüsler tarafından gelişen bir hastalıktır. Soğuk algınlığında burundaki mukozlar ödemler ve sıvı salgılaması artar. Virüs enfeksiyonları esnasında sinüslerin ve burnun bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalıyor. Burun akıntısı yeşil veya sarı ise bu bakteriyel enfeksiyona işarettir, mutlaka bir uzman doktora başvurmanız gerekir.

Gebelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?

Burun tıkanıklığının sebebi enfeksiyon ise burnun iç bölgesi nemli kalması çok önemlidir. Sabah akşam olmak üzere cezvede su kaynatın, kaynarken suyun buharını burnunuza iyice çekin.

  • Her hastalıkta bizi yalnız bırakmayan su burun tıkanıklığına da iyi geliyor. Günde hem sağlığınız için hem de burun tıkanıklığına çözüm yolu olarak 2 litre su tüketmenizi öneririz.
  • Boya, alkol, sigara, parfüm ve tozlu ortamlardan kaçınmalısınız.
  • Besinlerden C vitamini alımına dikkat ediniz. Burun kanamasına iyi gelmekle beraber burun tıkanmasına etkili faydası vardır.
  • Burun enfeksiyonlarını önlemek ve burnun tıkanık olan bölgeleri rahatlatmak amaçla sıcak tuzlu su burnunuza çekebilirsiniz.

Hamilelikte Burun Spreyi Kullanmak?

gebelikte-burun-tıkanıklığı-nasıl-geçer

Hamilelik zamanında burun tıkanıklığı için bir ilaç kullanmanıza gerek yok. Hamileliğin ilk 4 ayı çok önemlidir ve bu 4 ay içinde burun spreyi veya antihistaminik (alerji önleyici) gibi maddeleri kullanmak pek önerilmiyor. Bunun yerine hem bebeğiniz sağlığı hemde kendi sağlığınız için doktorunuzdan onaylı serum fizyolojik damlalarını kullanabilirsiniz. Serum fizyolojik ilacı burun içini en etkili bir şekilde tertemiz eder. Serum fizyolojik ilacı eczanelerden kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca bu ilacı kullanmanızla birlikte ileri ki zamanlarda bebeğinizin burun tıkanması sonucunda tecrübe sahibi olacaksınız.

Hamilelik Burun Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm?

  • Soğan koklamak
  • Burun iç bölgesine okaliptüs yağı sürmek
  • Portakal, limon gibi C vitamini besinleri tüketmek bitkisel yönden burun tıkanıklığı iyi geldiği düşünülür. Doktorunuza danışarak bu besinleri günlük besinlerinize katmanızda fayda sağlayacaktır.

 

ağız-içi-yarası-neden-olur

 

KAYNAKÇA: General nasal congestion