Fitness

Göğüs Kası Egzersizleri? En Etkilisi Pimi Çekilmemiş Bomba!

göğüs-kası-hareketleri

Göğüs kası egzersizleri? Bir çok sportmenin ortak sorunu olmakla birlikte çoğu insanın canını sıkıyor. Kimi egzersizleri az yapıyor, kimi saatinde yapmıyor ve en önemlisi de Göğüs kası hareketlerini yanlış yapması. Göğüs kasları iki’ye ayrılarak üst göğüs kası ve alt göğüs kası olarak bölünür. Göğüs kası egzersizlerini uygularken önemli noktalardan birisi ise üst ve alt göğüs kaslarını dengede tutmaktır.

Aslında göğüs kası geliştirme göründüğü kadarda zor değildir. Sadece göğüs kası hareketlerini doğru uygulamak sizlere bir şey kazandırmayacak! Bunun yanına emek sarfetmeyi, çaba göstermeyi, pes etmemeyi, içinden gelerek yaptığını ve bir çoğunu yanına eklemek zorundasın.

Kritik soru!! Kaç Ayda Göğüsüm Belli Olur?!!

Göğüs Kası Egzersizleri

Diamond Push-up

göğüs-kası-hareketleri

Namı diğer  kol kası parçalayacısı diyebiliriz. Harekete başlarken şınav pozisyonu alıyoruz. Ardından ellerimizi resimdeki gibi diamond şeklinde yapıyoruz ve göğsümüz yere 2 santim kala eğiliyoruz ve başlangıç noktasına geri dönüyoruz. Göğüs  antrenmanınızı 10 tekrar ile bitirebilirsiniz.

Rotational push-up

göğüs-kası-geliştirme

Göğüs kası nasıl yapılır sorusuna cevap verecek bir egzersiz. Harekete başlarken şınav pozisyonu alıp yere 2 santim kala eğiliyoruz. Kalktığımız da ise sağ elimizi resimdeki gibi yukarı tarafa uzatıyoruz ve tekrar şınav pozisyonuna geri dönüyoruz. Ardından Geri döndüğümüz noktadan tekrar yere 2 santim kala eğiliyoruz ve kalkışta bu sefer diğer kolumuzu yukarı uzatıyoruz. Hareketi her 2 kolunuza uygulamanız 2 tekrar olarak geçecektir. Bu sayede göğüs antrenmanınızı 20 tekrar ile bitirin.

Lying chest fly

göğüs-kası-hareketleri

Evde göğüs  kası geliştirmek için bir dambıl size yardımcı olabilir. Sırt üstü yere uzanın resimdeki gibi bacaklarınızı kaldırın ve birleştirin. Ardından kollarınızı elleriniz birbirine bakacak şekilde uzatın. Yavaş bir şekilde iki kolu da aynı şekilde birini sağa ve diğer bir kolu sola doğru yavaşça indirin. Bunu yaparken dirseklerinizi resimdeki gibi gibi kırın. Hareket karın, göğüs, sırt, omuz ve kol kaslarını çalıştırır. Göğüs kası programınıza 12 tekrar 3 set olarak ekleyebilirsiniz. Hareketin bacak kaslarına da yararı vardır.

Gorilla Push-Up

evde-göğüs-kası-egzersizi

Göğüs kası egzersizleri arasından en etkilisi diyebiliriz. Üst göğüs kasları ve alt göğüs kaslarına direkt etki eder. Harekete başlarken şınav pozisyonu şeklini alıyoruz. Şınav pozisyonunda yere 2 santim kala eğiliyoruz ve kalkarken hızlı bir şekilde kendimizi yukarı doğru atıyoruz. Yukarı doğru atarken kendimizi aynı zamanda aşağı tam gelecekken ellerimizi göğsümüze vuruyoruz.

One Leg Push-Up – Reps 10

evde-göğüs-kası-egzersizi

 Göğüs kası geliştirme hareketi olan Leg Push sadece göğüs geliştirmeyle kalmıyor kol kaslarına da fayda sağlıyor. Şınav pozisyonu alıyoruz. Ardından bir bacağımızı dik olacak şekilde uzatıyoruz ve uzatmanın ardından yere 2 santim kala eğilip geri kalkıyoruz. Bu hareketi sağ bacakla 10 tekrar sol bacakla 10 tekrar olarak göğüs kası programınızı bitirebilirsiniz.

Gelelim Kritik soruya 🙂

Arkadaşlar bu sorunun cevabı ciddi olarak çok zor. Sebebini hemen açıklayayım: Beyler bayanlar ne kadar çalışıyorsunuz? Ne kadar zaman veriyorsunuz? Ne kadar doğru yapıyorsunuz egzersizi? Egzersizi kaç kere uyguluyorsunuz? Uyku düzeninin var mı? Arkadaşlar gördüğünüz gibi bunların hepsini doğru yapıyor musunuz? Bunların hepsi doğru uygulandıkça emin olun 5 aya kalmayacaktır. Bakın yanlış anlaşılmasın 5 aya kadar tabi ki değişimi de göreceksiniz. Umarım göğüs kası nasıl yapılır sorusuna iyi bir yazı olmuştur sıkı çalışmalar dilerim.

karın-kası-nasıl-yapılır

KAYNAKÇA: chest muscle