Beslenme

Kansere İyi Gelen Bitkiler Ve Yiyecekler Kansere Rakip Çıktı

kansere-iyi-gelen-meyveler

Kansere iyi gelen bitkiler ve yiyecekler? Bir çoğumuz kanserin kötü ve zor hastalık olduğunu biliriz. Bazı yediğimiz gıdalardan bazıları ise diğer bir sonuçlarla birlikte kansere yol açmaktadır. Kanserden korunmak için veya kanser iseniz kanserinizin yayılmasını önlemek için sizlere kansere karşı savaşan bazı bitkiler ve yiyeceklerden bahsettik. Kansere iyi gelen bitkiler nelerdir? Kansere iyi gelen yiyecekler? Kansere iyi gelen meyveler? gibi sorularınızı makalemizde yer verdik.

Kansere İyi Gelen Meyveler

İncir

kansere-iyi-gelen-yiyecekler

Kansere iyi gelen meyveler arasında önemli olan incir içerisinde bulunan potasyum ve lif oranı ile de güçlü bir besin kaynağı. Yüksek oranda içerdiği protein, vitamin ve minerallerle birlikte hücrelerin yenilenmesine ve bağışıklık sistemini güçlendirmesine oldukça faydalıdır. Bazı araştırmalara göre kanser tedavi sürecinde olumlu katkılar sağladığı söyleniyor.

Üzüm

Üzüm, özellikle siyah üzümde bulunan resveratrol etken maddesi sayesinde kansere adeta savaş açıyor. Resveratrol öyle güçlü bir madde ki vücutta hücre değişimine sebep olan bazı durumlarda bile bloke edebiliyor. Aynı zamanda hücreleri DNA’lara zarar veren radikallere karşı savaşabilen güçlü bir antioksidan’dır.

Dut

Kansere iyi gelen meyveler arasından bir güçlü daha besin dut. İçerisinde bulunan kalsiyum, demir, b1, b2 ve C vitamini açısından zengin olmakla bilinen dut bir çok hastalığa karşı savaşabiliyor. İçerisinde bulunan bir çok farklı antioksidanlar ile birlikte kansere karşı gelmekte etkilidir.

Karpuz

kansere-iyi-gelen-bitkiler

İçerisinde A ve C vitamini bulunduran karpuz lezzetiyle beraber sağlığımız açısından bir çok katkı sağlamaktadır. İçerisinde bulunan antioksidanlar ile likopen açısından, pek fazla bilinmeyen beta kriptokzantin ve karotenoid seviyesinin yüksek olmakla birlikte sağlığımıza bir çok yönde olumlu katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre karpuzun içerisindeki likopen oranının sayesinde bir çok kanser riskini düşürmektedir.

Ananas

Ananasın içeriğinde bulunan bromelain sayesinde tümör hücre gelişimini anına etki edip durduruyor. Özellikle bağırsak, akciğer, yumurtalık ve cilt kanserlerinde hücrelerin büyümesini engelliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sağlıklı Beslenme Nedir? Tüm Bilgiler.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler

Soya fasulyesi

kansere-iyi-gelen-bitkiler

Soya fasulyenin içeriğinde bulunan fitoöstrojenler sayesinde östrojenin kullanarak kanserli hücre formuna dönüşmesini bloke etmektedir. Aynı zamanda izoflavon içeren soya fasulyesi kanseri erken önlemek amaçla gerekli bir kimyasaldır.

Sarımsak

Kansere iyi gelen yiyecekler arasında en güçlüsü diyebiliriz. Sarımsak bir çok hastalıklardan korumasıyla ünlüdür. Sarımsak selenyum, triptopan gibi kanserli hücrelerle mücadele eder. Sarımsak kansere yakalanmaktan korur aynı zamanda sarımsak kanser tedavi sürecinde kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre sarımsak meme, mide, yemek borusu, bağırsak, prostat ve cilt kanserlerinde tümörlerin ilerlemesini ve oluşumunu engelliyor.

hergün 2-3 diş çiğ sarımsak 1 veya 2 avuç kuru yemiş tüketilmeli.

Havuç

Günde 2 bardak havuç suyu içmek prostat kanserine karşı oldukça savunması yüksektir. Havucun içerisinde bulunan betakaroten denen önemli bir madde var. Bu maddenin özelliği ise yemek borusu, ağız ve mide kanserinde koruyucu özelliği vardır.

Kırmızı biber

kansere-iyi-gelen-meyveler

Besinler arasından C vitamini olarak fazlasıyla zengindir. C vitamini bağışıklık sistemini zararlı maddelerden uzaklaştırır ve kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

Brokoli 

Brokoli içeriğinde betakaroten, C vitamini, lif ve kalsiyum açısından zengindir. Kansere karşı bir çok koruyucu maddeler içerir. Özellikle mesane, bağırsak, meme kanserlerinden korur. Brokoli içerisindeki faydalı maddeleri ancak çiğ yediğinizde faydalanabiliyorsunuz.

Uyarı !! brokoli haftada 2 den fazla çiğ brokoli tüketmeyin aksi taktirde tiroit yetmezliği oluşabilir.

Domates

Evet kansere iyi gelen yiyecekler arasında domateste yer alıyor. Özellikle prostat problemlerinden yüzde 40 olarak korumaktadır. İçeriğinde bulunan likopen sayesinde kolon, akciğer, meme kanserini de engeller.

Balık

Omega 3 deyince aklımıza balık geliyor. Bir çok sağlığa faydası olan balık kanserle mücadele etmekten korkmuyor. Haftada  2 kez somon, uskumru, sardalya ve mezgit gibi omega 3 yağ asitlerinden tüketip faydalanmak kanserden korur. Balık: bağırsak, pankreas ve prostat kanserlerinin büyümesini engeller. Meme kanserini önler, Aynı zamanda kalp krizine karşıda korumaktadır.

Çörek otu

Çörek otu bir çok derde devadır. Kansere iyi gelen yiyecekler nelerdir dediğiniz zaman çörek otu aklınıza gelebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde bir çorba kaşığı yemeniz yeterli olacaktır. Çörek otu vücuttaki tüm mikropları kırmakla birklikte tümörle mücadele eden ‘naturel killer’ adlı hücrelerinin sayılarını artmasını sağlar. Etkili bir sonuç için çörek otunu öğütüp toz şeklinde tüketin.

Kansere İyi Gelen Bitkiler

Arı poleni

kansere-iyi-gelen-meyveler

Arı poleni bir çok kanserle mücadele içindedir. akciğer, kalın bağırsak, beyin, melanom, lösemi, malign, meme ve prostat kanserinde karşı etkili ayrıca akciğer kanserinde karşıda koruyucudur.

Dut

Belkide kansere iyi gelen bitkiler arasından en iyisi diyebiliriz. Dut tüketimi kanser hastalarına destek ile dikkat çekiyor. kara, kırmızı ve beyaz dut yüz yıllardır Japon ve Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Ekinezya

Ekinezya bitkisi kalın bağırsak ve pankreas kanserine karşı korumaktadır.

Kudret narı

kansere-iyi-gelen-yiyecekler

Kudret narı diğer bitkiler gibi bir çok kanserle mücadele içindedir. Baş-boyun idrar yolları ve idrar torbası, cilt, lösemi, lenfoma, malign melanom prostat ve meme kanserinde etkili bir mücadele içerisindedir.

Yeşil çay

Yeşil çay bir çok farklı hastalıklara karşı önemli bir bitki olmakla beraber kansere karşı mücadele etmektedir. Kansere iyi gelen bitkiler gibi yeşil çayda oldukça etkisini göstermektedir. Baş-boyun, kalın bağırsak, karaciğer, beyin, lenfoma, lösemi, malign melanom meme ve prostat kanserinde oldukça etkilidir. Ayrıca yeşil çay bol miktarda antioksidan madde içermektedir.

Zencefil

kansere-iyi-gelen-meyveler

Kansere iyi gelen bitkiler? Zencefil bir çok sağlığımıza fayda gösterirken aynı zamanda kansere karşı güçlü bir bitkidir. Akciğer, kalın bağırsak, lösemi, lenfoma, karaciğer, meme, mide, pankreas ve yumurtalık kanserinde etkilidir. Zencefil kanser hücreleriyle alakalı bir laboratuvar çalışması yapıldı. Bu çalışma sonucu zencefilin yukarıda saydığımız hastalıkların hücrelerini öldürdüğüne saptandı.

karahindiba

karahindiba, karaciğer, kalınbağırsak, lösemi, malign melanom, rahim ve meme kanserinde tedavisinde yardımcı olacağı düşünülüyor.

Zerdeçal

Zerdeçal, bay-boyun, kalınbağırsak, mide, meme, cilt, idrar yolları ve torbası, pankreas ve rahim ağzı kanserinde etkilidir. Yapılan çalışmalara göre normal olmaya hücreleri ve kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurduğu öğrenildi. Zerdeçal aynı zamanda kanser hücrelerinin yaşayıp gelişmesini sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı belirlendi. Kansere iyi gelen bitkiler arasından en iyisi bu olsa gerek.

KAYNAKCA: good food form cancer