Fitness

Karın kası Egzersizi Nelerdir? Sıkı Ve Hızlı

karın-kası-nasıl-yapılır

Karın kası egzersizi neledir? Yaz geliyor karın kasım yok onu anladım ama yağlarım var diye sesler duyuyorum. Çoğu kişinini karın kası hayalleri suya düşüyor. Bunun sebebi ise yanlış hareket yapmak, beslenme veya düzensiz disiplinsiz çalışmaktır. Aslında karın kası geliştirmek insanlara çok zor geliyor. Değerli okuyucum kolay olsa herkes başarırdı bunu asla unutma. Bu yazımızda sizlere karın kası egzersizleri nelerdir? ve karın kası nasıl yapılır? gibi bir çok konuları sizler için ele aldık.

Karın Kası Egzersizleri Nelerdir?

Mountain Climbers

karın-kası-hareketleri-nelerdir

Resimde gördüğünüz gibi harekete başlarken şınav pozisyonunu alıyoruz. Ardından sağ bacağımızı göğüs hizasına gelecek şekilde adım atıyoruz. Ardından başlangıç noktasına dönüyoruz. Bu sefer sol bacağımızı aynı şekilde atıyoruz. Bu hareketi her iki bacağınız için 12 şer tekrar yapabilirsiniz.

V Crunch

karın-kası-egzersizi-nelerdir

Karın kası egzersizleri arasında etkili bir egzersizdir. Harekete başlamadan sırt üstü uzanıyoruz ve kollarımızı kafamızın arkasına bakacak şekilde uzatıyoruz. Ardından bacaklarımızı resimdeki gibi kaldırıp kollarımızı da ayaklarımıza bakacak şekilde uzatıyoruz. Kollarımızı uzatırken aynı zamanda kafamızı da kaldırıyoruz. Bu karın kası egzersizi harekete 15 tekrar ile başlamanız uygun olacaktır.

Plank

karın-kası-egzersizi-nelerdir

Plan rektus kasları, çapraz karın kasları, kalça kasları, yan karın kasları, olmaz üzere bir çok kas kütlelerini çalıştırmakta. Düzenli olarak uygulanma sonucu sırt ağrınız varsa ağrıları hafifletir ve sırtınızı güçlendirir bu sayede destek kazanmış olursunuz. Kaslar gevşediği için rahatlarsınız ve strese bir çözüm olabilir. Dirseklerinizi 90 derece olacak şekilde ve yere vücudunuz paralel bir şekilde hareketi yapabilirsiniz. 30 saniye ile başlayıp bunu çoğaltabilirsiniz.

Leg raise

karın-kası-hareketleri-nelerdir

Karın kası geliştirme hareketlerinde önemli yeri olan leg raise bir çok karın kas kütlelerini çalıştırırken aynı zamanda en çok yan karın kaslara etkisini göstermektedir. Harekete başlarken sır üstü kollarımız kapalı bir şekilde uzanıyoruz. Arından bacaklarımızı kaldırıyoruz. Bacağımızı kaldırırken dizlerimizi çok hafif kırıyoruz. Bacaklarımızı indirirken yavaş bir şekilde indiriyoruz ve bacaklarımızı yere değdirmeden geri kaldırıyoruz. Hareketi 3 set 10 tekrar yapabilirsiniz.

Karın Kası Hareketleri

Flutter kicks

karın-kası-nasıl-yapılır

Karın kası hareketleri içinde yer alan flutter kicks karın kaslarımızın alt bölgelerine etkili bir egzersizdir. Harekete başlarken sırt üstü uzanıyoruz ve kollarımızı dirseklerimizle beraber kalçalarınızın altına alın. Ardından yukarı tekme atar gibi il sağ bacağınızı kaldırın ardından sol bacağınızı kaldırın. Hareketi uygularken ayaklarınız yere değmeyecek şekilde devam edin. Egzersizi 3 set 20 tekrar ile sonlandırabilirsiniz.

Mekik (Crunch)

karın-kası-egzersizleri-nelerdir

Karın kası hareketleri deyince belkide akla ilk gelen mekik herkes tarafından bilinmektedir. Egzersiz karın kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırmaktadır. Harekete başlarken sır üstü düz bir şekilde uzanıyoruz dizlerimizi büküyoruz ve ellerimizi ensemize koyuyoruz. Ardından bacaklarımıza doğru kalkıyoruz geri gelirken kafamızı yere koymadan tekrar kalkıyoruz. 3 set 15 tekrar yapabilirsiniz.

Ters Mekik (Reverse Crunch)

karın-kası-nasıl-yapılır

Reverse crunch yani ters mekik. bir çok karın kası bölgenizi çalıştırmakla beraber özellikle üst karın kası bölgenize etki etmektedir. Bu egzersiz karın kası geliştirmek için iyi bir yöntem. Yüz üstü düz bir şekilde uzanın ardından dirsekleriniz sağ ve sola bakacak şekilde ellerinizi ensenize bitişip bir şekilde yerleştirin. Ardından göğsünüz ile yukarı doğru kalkın. Hareketi 3 set 15 tekrar yapabilirsiniz.

Side Plank

karın-kası-hareketleri-nelerdir

Side plank yan karın kaslarına direkt olarak etki etmektedir. Harekete başlarken resimdeki gibi dirseklerimizin ve topuklarımızın üzerine ağrılık verecek şekilde uzanıyoruz. Ardından kalçamızı aşağı indirip tekrar kalkıyoruz. 2 set 10 tekrar yapabilirsiniz.

Son söz: Makalemizde sizlere karın kası nasıl yapılır? karın kası egzersizi nelerdir? karın kası hareketleri gibi bir çok konuları sizlere sunmaya çalıştır. Kendi programınızı yaratarak sizlere sunduğumuz egzersizleri düzenli bir şekilde uygulama sonucu hayal ettiğiniz o karın kaslarına ulaşabilirsiniz. Sıkı çalışmalar dilerim.

bacak-kası-geliştirme

KAYNAKCA: Sixpack Exercise