Fitness

Mekik Nasıl Çekilir? Direkt Kaslara Etki Edecek – UyumsuzWeb

mekik-nasıl-çekilir

Mekik Nasıl Çekilir? Mekik karın kaslarını sıkıştırarak hayal ettiğiniz baklavaları ortaya çıkarmak için yapılır. Zayıflamak için veya göbek eritmek amaçla mekik çekmek fayda sağlar, lakin sadece mekik çekmek yağlarınızdan kurtulmaya yetmez bununla beraber kardiyo yapmak çok daha iyi sonuçlara yol açacaktır. Mekik çekmeyi bilmiyorsanız veya biliyor da yanlış çekiyorsanız doğru yerdesiniz. Her insan mekik çekebilir, fakat mekik hareketini doğru yapmadıktan sonra sadece zamanınızdan harcarsınız. Bu yazımızda karın kaslarımızın ve bel bölgemizdeki kaslara direkt olarak etki edecek doğru mekik nasıl çekilir sorununu sizlere cevaplayacağız.

Mekik Nasıl Çekilir?

doğru-mekik-nasıl-çekilir

1.) Hareketin başlangıcından son tekrarına kadar karın kaslarımızın kasılı olması gerekiyor.

2.) Egzersize geçmeden önce kürek kemiklerimizi birbirine yaklaştırıyoruz.

3.) Ellerimiz kulaklarımızın arkasında, kesinlikle boynumuzu desteklemeden sadece dokunarak boynumuza zarar vermemek için.

4.) Göğsümüzü yukarı doğru kaldırıp dizlerimize yaklaştırıp tekrar aşağı doğru geldiğimizde omuzlarımızın yerle temasını engelleyerek ikinci tekrar yapılır.

 Mekik Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

mekik-nasıl-çekilir
  • Harekete başlamadan önce yer seçimini iyi yapmanız gerek. Kanepe, yatak, koltuk gibi nesnelerin üzerinde bu egzersizi uygulamak bel boşluğuna yol açacaktır. Aksi taktirde vücut ağırlığınız bel boşluğunuza vurarak bel fıtığı hastalığına yakalanma şansınızı artıracaktır.

 

  • Ayaklarımızı uzatarak yaptığımız egzersizler genel olarak baldır, kalça veya bacak kaslarımıza etki edecektir. Bizim amacımız karın kaslarına ve bel kısmına etki etmesi olduğu için mekik hareketinde bacaklarınızı çok hafif kırmak yerine veya düz uzatmak yerine iyice bükerek harekete başlangıç yapın.

 

  • Hareketi yaparken gözleriniz ile sağa sola bakmayın. Gözlerinizi sabit bir yerde tutarsanız harekete nasıl başlarsanız öyle gider. Hareketi tekrarlarken sağa veya sola bakarsanız ilk harekete başladığınız gibi devam edemeyebilirsiniz.

Bazı Tüyolar

  • Harekete başlamadan önce karın kasını içince çekerek daha sıkı olmasını sağla. Böylelikle karın kaslarının daha baskılı olduğunu hissedersin ve yaptığın hareket çok daha etkili olur.
  • Hareketi yaparken kendini öne doğru çekmeyi unutma. Yani sadece başını ve kürek kemiklerini kaldırma, öne doğruda yeterince kıvrılmalısın
  • Olabildiğince bu egzersizi yavaş kontrollü ve nefes alış verişlerini unutmadan yap. Ne kadar doğru hareket o kadar vücuda etki.
karın-kası-nasıl-yapılır

KAYNAKÇA: Mekik Nasıl Çekilir