Psikoloji

Narsist Nedir? Narsist Ne Demek? Belirtiler Nelerdir?

narsist-ne-demek

Narsist nedir? Narsist Ne Demek?Bu kelime son zamanlarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Gerçekten narsist kelimesinin ne anlama geldiğini biliyormusunuz. Bir çok narsist kişilik bozukluğu hastalığına kapılan kişiler yakınlarını, dostlarını, üzmekte ve mutluluklarını bozmakla hayatlarına devam edebiliyorlar. Gelin hep birlikte bu yazımızda Narsist nedir? Narsist ne demek? Narsist kesin belirtileri neler? ve tedavi yöntemlerine hep birlikte bir göz atalım.

Narsist Nedir? Narsisizm Ne Demek?

narsist-ne-demek

Narsist ne demek sorusuna Türk Dil Kurumu Türkçe karşılığı olarak özsever kelimesini vermektedir. Özsever kelimesinin de anlamı güncel Türkçe sözlüğünde kendine bağlı veya hayran olan kimseler narsist olarak geçmektedir.

Wikipedia’nın Türkçe versiyonunu ele alırsak Vikipedi’de konu başlığı narsist değilde narsisizm olarak geçiyor. Narsisizm’in Vikipedia’da açıklaması kendine tampası ve aşık olması gibi anlamlar içermektedir.

Narsist? Narsisizm Belirtileri?

1. Sizi Asla Dinlemezler

Narsist kişilik bozukluğuna yakalanan kişiler sizi asla dinlemezler. Dinleseler bile ya eksik dinlemişlerdir yada hatırlamıyorlardır. Bu tip kişiler genel olarak sizi üstün körle dinlerler anlamadım, ne dedin,  gibi cevaplar alıyorsanız dikkat. 🙂

2. Cömert Gözükmeleri Bir şeyi ifade etmiyor

Bir probleminiz var ise bunu narsistlere anlatırken direkt o sorunu kendi sorununa getirip kendi problemi çok daha büyükmüş gibi davranır. Narsistlerin sorunları dünyanın en büyük sorunları gibi gelir kendilerine.

3. Kurallara uymazlar kendi kurallarına göre yaşarlar.

Çakallık konusunda uzmanlaşmışlardır. İşine geliyorsa hemen her daim hazırdır. İşine gelmiyorsa maalesef tam tersi. Kendi doğruları hep  kendilerine en doğrusudur.

4. Utanma Duygusumu Şaka Yapma Çok Rahat Davranırlar.

Narsist kişilik bozukluğu bir çok yaptığı işleri doğru bulmakla beraber kalmaz. Ayrıca aşırı utanmazlar utanılacak işleri rahatlık bir şekilde yapabilirler. Onlara sakın yaptıkları işe yanlış demeyin hemen savunmaya geçerler.

5. Narsist Kişilik Bozukluğu Olanlar Kimseyi Beğenmezler

Onlara bir şeyi sevdirmeyi asla düşünmeyin aksi taktirde başarısız sonuç alarak sert bir tepki alabilirsiniz. Her zaman her eleştiriye açıklardır ve sevdiği insanları bile yerin dibine sokabilirler.

6. Onları Sakın Eleştirmeyin

Narsistleri eleştirdiğiniz zaman size direkt olarak olumsuz davranacaktır. O az önceki kişi bir anda sert bir kişi olarak sizle alay edecektir.

7. Sorumluluk almazlar: bu yüzden hep siz suçlu onlar haklıdırlar.

Narsist belirtileri arasında sorumluluk almamaları bir haber olabilir. Narsistler hiç bir sorumluluk taşımazlar. Bu yüzden konu her ne olursa olsun haklı siz olsanız bile bir mazeret bularak sizi suçlarlar hep kendilerini haklı bulurlar. Empati nedir bilmezler. 

Narsist Kişilik Bozukluğu

Narsist kişilik bozukluğunu genellikle halkımız kendini çok beğenmişlere denir zannederler. Maalesef ki öyle değil ama. Narsisism kişilik bozukluğu olan kişiler genel anlamda kendini aşırı sever ve karşısındaki kişiden kendini çok üstün görür. Kimsenin yardımına koşmaz bir sorununuz olsun o sorunu küçümser ve kendi sorunu problemi dünyanın en büyük sorunuymuş gibi davranır.

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler başkalarının hakkına saygı göstermeden ve gerçeklerde bağdaşmasa bile her zaman kendilerini haklı göstererek hayal ettiği o hedefi gerekli emeği göstermeden bile hakketmiş sayarak en önde ve tek olmak isterler. Kendilerini bir diğer insanın yerine koyamaz ve onları anlayamazlar. Sanki dünyada her yapılan onlar için yapılmış sadece onlara hizmet ediyor.

Başkalarını zarara uğratarak üstlerinden kendilerine bir çıkar elde edeceklerse bu konuda uzmanlaşmışlardır.

narsist-nedir

Narsist Testi

  • Göz önünde olmaya bayılırım
  • başkalarının hayatı umrumda olmaz
  • Her şey biliyorum gibi davranırım
  • alçak gönüllülüğün aptallık olduğunu düşünürüm
  • Yalnız kalmaktan nefret ederim
  • Eleştiri yapanları hiç sevmem
  • Zayıflıklarımı kimseye söylemem
  • Beğenilmek için giyinir, taktir edilmek için uğraşırım
bipolar-belirtileri-nelerdir

KAYNAKÇA: What İs Narcissist