Psikoloji

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir? Dissosiyatif Hakkında Dev Rehber

dissosiyatif-kimlik-bozukluğu-nedir
dissosiyatif-kimlik-bozukluğu-nedir

Dissosiyatif kimlik bozukluğu nedir? Depersonalizasyon, derealizasyon ve anlık hafıza kaybı gibi semptomlara sahip bir psikoloji hastalığıdır. Ülkemizde disosiyatif kimlik bozukluğu psikiyatri polikliniğinde % 4.0 Psikiyatri servisinde % 5.4 olarak bilinmektedir. ve bu psikolojik rahatsızlığı %70-90’ı kadındır. Peki Dissosiyatif kimlik bozukluğu nedir? dissosiyatif füg nedir? dissosiyatif amnezi nedir? dissosiyatif kimlik bozukluk belirtileri? ve tedavisi?  gibi daha bir çok konuyu ele aldık.

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu ve fobiler 320x200 - Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir? Dissosiyatif Hakkında Dev Rehber
disoosiyatif-kimlik-bozukluğu-nedir

Dissosiyatif kimlik bozukluğu bir diğer anlamı ise çoklu kişilik bozukluğu. Bu psikolojiye sahip olan insanlar kendi kişiliklerinin yanında bir veya birden fazla alternatif kişiler geliştirebilmektedir. Aynı zamanda bunu yaparken farkında olarak yada farkında olmayarak yaparlar. Disosiyatif bozukluk bilinç, hafıza yada kimlik veya algının bozulması yada parçalanması durumudur. Zihinsel işlevler hiç bir sorun görmeden sorunsuz çalışmaya devam ederler.

Dissosiyatif Belirtileri Nelerdir?

1. Amnezi Belirtileri

  • Önceden yaptığınız davranışları hatırlamamak
  • İlişkilerde açıklanamayan değişikler
  • Hayattaki yaşamının parçalar halinde hatırlanması
  • Nereden geldiği bilinmeyen eşyalar

2. Travma sonrası stres bozukluğu

  • Yeniden yaşama, zihinde canlanma, göz önüne gelme
  • Uykuda sık görülen kabuslar
  • Tetikleyici uyaranlara tepki, panik atak, anksiyete
  • Affektif belirtiler arasına giren duygudurumda salınmalar belirtisi

Belirtileri detaylı incelemek için dissosiyatif belirtileri nelerdir?

Disosiyatif Füg Nedir?

Dissosiyatif Bozukluk 1 300x240 - Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir? Dissosiyatif Hakkında Dev Rehber
disoosiyatif-kimlik-bozukluğu-nedir

Dissosiyatif füg fiziksel travma veya tıbbi sorunlardan ziyade psikolojik travması olarak ortaya çıkan bir dissosiyatif unutma yani hafıza kaybıdır. Hemen korkmayın ciddi bir sorun olarak gözükebilir ancak çok nadir görülen bir problemdir.

Dissosiyatif füg hastaları geçmişte yaptıkları veya kendileri hakkında hiç bir şey hatırlamamaktır.Bu hastalık sebebinden dolayı kaybedilen hatıralardan ( otobiyografik hatıra) olarak da bahsedilmektedir. Bu psikolojik hastalığı kişinin aşırı stresli durumlara karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır.

Dissosiyatif füg hakkında bir çok bilgi sahibi olmak adına dissosiyatif füg hakkında her şey.

Dissosiyatif Amnezi Nedir?

dissosiyatif-kimlik-bozukluğu-füg-nedir
dissosiyatif-kimlik-bozukluğu-füg-nedir

Dissosiyatif amnezi kişinin hayat çerçeve içerisinde yaşadıklarını belleğe toplar ve depolar ve bu depodaki bilgileri dissosiyatif amnezi dediğimiz kişiler bu depodaki yaşadıklarını hatırlayamaz. Biraz daha açılık getirmek isterim, anahtar semptom hastanın belleğinde depolanmış bilgilerin hatırlanamamasıdır.

Kişinin unutmuş olduğu bilgiler genel olarak stresli yada travmatik olaylar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Dissosiyatif amnezi erkeklere göre kadınlarda ve yaşlı erişkinlere göre genç erişkinlerde daha sık ortaya çıkabileceği ortaya konmaktadır. Amnezi başlangıcı sıklıkla aniden geliyor ve hastalar genel olarak belleğini kaybettiklerinin farkındadırlar.

Disosiyatif bozukluk amnezi psikolojik hastaları genel olarak amnezinin ortaya çıkmasında öncesi ve sonrası uyanık olurlar. Disosiyatif bozukluk amnezi kendini 3 sıklıkla gösterir.

1. Sınırlı amnezi en sık rastlananlardan biridir. Bir kaç saat veya bir kaç gün bellek yitirmesidir.

2. yaygın amnezi hayatındaki tüm yaşam deneyimleriyle ilgili bellek yitirmesidir.

3. kısa bir sürede tüm olayları değil de bir kısmını anımsanmamasıdır.

Dissosiyatif Kelime Anlamı Nedir?

Disosiyatif ne demek? Dissosiyatif kelimesi sözcük olarak kopma, ayrılma, bölünme, çözülme gibi anlamlar taşımaktadır. Psikolojik olarak bakarsak kişinin zihninde yer alan duygu, düşünce, yaşadığı anılar ve benzeri içerikler geçici olarak kompartımanlaştırması bir köşeye koyması anlamını taşıyan bir mekanizmadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Stres tüm psikolojik sorunların başı olduğunu biliyormuydunuz. Gelin şu stres nedir? stres ile nasıl başa çıkılır! bir bakalım.

KAYNAKÇA: dissociative identity disorder