Psikoloji

Panik Atak Belirtisi Nelerdir? Panik Atak Nasıl geçer? Tedavisi Nedir?

panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer
panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer

Panik atak bir çok insanın psikolojik hayatını kabusa çeviren bir hastalık türdür. Son zamanlarda panik atak hastalığı popüler bir hal almaya başladı. Peki bu yazımızda sizler için neler yazdık? Panik atak panik bozukluğu nasıl geçer? panik atak belirtisi nelerdir? Panik atak tedavisi gibi bir çok panik atak ile ilgili kafanızdaki sorulara cevap verdik.

Panik Atak Nedir? Panik Bozukluğu Nedir?

panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer
panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer

Panik atak insanlarda ansızın bir anda ortaya çıkmaktadır ve bu psikolojik hastalık zaman zaman kendini tekrarlar. atak geçiren bir insan bir anda her şeyden korkmaya başlar veya her şeyden biranda sıkılmaya başlarlar. Panik atak hastalığı başladığı andan itibarı ile zaman zaman şiddetlenir ve en üst seviyeye çıkarak kendini şiddetli bir şekilde belli eder. Ancak bu şiddetli atak 10 veya 30 dakika içinde kendiliğinden geçer.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak belirtisi

 • Ölüm Korkusu
 • Kalp çarpıntısı, kalbin hızlı veya kuvvetli çarpması
 • Nefes darlığı, nefes alamama, boğulma hissi
 • Mide bulantısı veya karın ağrısı
 • Baş dönmesi, sersemlik veya düşecek gibi olması
 • Terleme genellikle geceleri
 • göğüs ağrısı, göğüs sıkışması
 • Titreme
 • Vücutta uyuşma veya karıncalanma
 • Kalp krizi geçirme kaygısı
 • felç olma kuşkusu

Panik Bozukluğu Belirtisi

panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer
panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer
 • Tekrar bir şekilde beklenmedik  ataklar
 • atak anında başka ataklarında olacağını düşünme kaygısı
 • Panik ataklarında felç geçirme, Kalp krizi geçirip ölme yada kontrolden çıkıp çıldırma gibi durumları düşünüp kendisini üzmesi
 • atak geçiririm korkusuyla önlem almak amaçlı işe gitmeme, ev işi yapmama, sosyal aktivitelerden kaçınma bazı içecekleri yada yemekleri tüketmemesi veya yanında önlem amaçlı ilaç, su, alkol gibi çeşitli yiyecekler taşıma gibi davranışların sergilemesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bipolar Nedir? Tüm Bilgiler

Panik Atak Neden Olur? Panik atak belirtisi neden oluşur?

Beyin Hormonları

Beynimizdeki nöron adı verilen sinir hücrelerinde salgılanan duygusal ve heyecan yaşantılarımızı düzenleyen beyin hormonlarının anormal çalışması sonucu oluşmaktadır.

Aşırı sık nefes alıp verme

Aşırı sık nefes alıp verme atak belirtisini başlatır. Stresli olduğumuz bir anda nefesimiz sıkılaşıp hızlanmaya başlar ve biz bunun farkında olmayız. Sindirim sorunları ve besin alerjileri panik atağa sebep olabilir.

Sağlık Anksiyetesi

Sağlık anksiyetesi hasta olma kaygısı olarak tanımlanabilir. Sürekli hasta olma endişesi hastalığının tehlikeli olabileceği ve bunu kaldıramayacağını düşünmesi. Sağlık anksiyetesi yaşayan insanlar atak ile karşı karşıya gelebilme olasıdır. Sebebi ise atak geçiren bir kişi yaşadığı kalp çarpıntısı, nefes alamama, mide bulantısı gibi sorunları kendi hastalığı ile ilgili olduğunu düşünerek sağlıklarıyla alakalı olduğunu düşünürler. Panik atak belirtisi nedenlerinden bir tanesi bu olabilir.

Panik Atak tedavisi

panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer
panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer

1. Konuşma Terapisi

Panik atak nasıl geçer sorusuna bir çok seçenekler mevcut bunlardan bir tanesi konuşma terapisi.  atak veya panik bozukluğunun ne olduğunu ve atak anında beynini nasıl yönetebileceği öğretilebilir. Bunun sonucu atak halinde ne yapıldığını ve nasıl yönetebileceğinizi anlarsınız ve atak sırası fazla etkilenmessiniz. Peki atak geçer mi? Evet atak haline girme sebeplerini öğrenip anladıktan sonra ataklar sizi daha az etkileyecektir. Aynı zamanda terapi sayesinde nefes yardımı ile nasıl rahatlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

2. İlaç Tedavisi

panik bozukluk tedavisinde en çok tercih edilen ilaç tedavisi diyebiliriz. Doktorunuz atak krizlerini yarattığı fiziksel semptomları azaltmak amaçlı ilaç tedavisi uygun görebilir. Anlık gelişen atakları önlemek amaçlı antidepresan benzodiazepin gibi anti-anksiyete ilaçları reçete edilebilir. Herhangi bir madde kullanımı sırasında farklı ilaçlarda takviye edilmektedir. İlaç tedavisinde uzun bir süreç alabilir. Bununla beraber sabırlı olmak gerekir.

3. Yoga Ve Egzersiz

Yoga ve egzersizler atak sırasında azan semptomları azaltmak amaçlı doktorlar şiddetle tavsiye etmektedir. Yoga ve egzersiz yanında nefes egzersizlerini de eksik etmeyin. Sonuç olarak yaptığınız nefes egzersizi ve yoga beyninizi sakinleştirir ve endişeden uzak tutar bu sayede atakları atak semptomları azalmış oluruz.

4. Yaşam Şekli Değiştirme

Sağlıksız yaşamak sigara içmek, alkol kullanmak, kafein tüketimi bunlar atak krizlerine bire bir sebeplerindendir ciddi bir şekilde tetikler. Dinlenme düzenli uyku ve düzenli beslenme ruhu özgürleştirir ve mutlu olmanızı sağlar stresten uzak kalırsınız.

 Atak Krizi Sırasında Ne Yapılmalı?

panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer
panik-atak-belirtileri-nelerdir-panik-atak-nasıl-geçer

1. Kendinizi meşgul edin

Atak halindeyken veya başlamaya yakın oyalanacak bir şeyler bulun. Yürüyüşe çıkabilirsiniz veya resim yapabilirsiniz herhangi bir şey bunun sonucu beyninizdeki atak kaygılarından uzaklaşarak kontrolü ele almış olacaksınız.

2. Komik bir video seyredin

Araştırmalara göre gülmek psikolojik anlamda ciddi bir rol oynamaktadır. Atak geçirmeye yakın hissettiğiniz anda komik bir video izlemek atak kaygılarınızdan uzaklaştırarak kontrolü size verecektir.

3. Derin Nefes Alıp Verin

Atağa karşı bir rakip olarak görebiliriz. Derin bir nefes alıp vermek sizi sakinleştirerek odaklanmanızı sağlayacaktır. Derin nefes alma vermede sayı kuralımız yoktur nefes alıp verirken saymayın kaygıya düşmeye gerek yok sadece derin alıp vermemiz yeterli olacaktır.

4. Ayağa kalkın ve vücudunuzu dik tutun

Atak kaygısına düştüğünüz anda vücudunuz dik olacak bir şekilde ayağa kalkın ve göğsünüzü öne doğru eğilin. Bu hareketi yaparak vücudumuza her şeyin normal olduğu sinyalini vererek kaygılarımızı yok edebiliriz.

5. Sakin Ol Ve İçinde Bulunduğun An’a Odaklan

Atak geçirme durumuna yaklaştığınızda birazdan olacaklar hakkında kaygılanmak yerine kendinizle bir bağlantı kurun. Şuan ne oluyor? Tam olarak neyden korkuyorum ve neden böyle hissediyorum? Kaygılı olacağınıza dair bir sebep bırakmayın ve bunu kendinize bilinçli olarak hatırlatın.

Panik Atak Kür

Sabah kürü

 • 10 adet maydanoz saplarıyla beraber
 • 5 yaprak ıspanak
 • 3 su bardağı sıcak su

Yapılışı: Bitkileri kaynayan su içerisine atın ve 3 dakika boyunca kaynatın. Karışım ılıyana kadar bekletin ardından suyunu süzerek içiniz. Akşam kürü de aynı şekilde hazırlanmaktadır.

Akşam kürü

 • 6 yaprak ıspanak
 • 9 tane saplarıyla birlikte tere
 • 3 su bardağı sıcak su

Panik Atak İçin Etkili Dua

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti ve mâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüs semâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

İlla huve ‘alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahıymu. 

Huvallahulleziy la ilahe illa huve elmelikulkuddususselamul mu’minul muheyminul ‘aziyzul cebbarul mutekebbiru subhanallahi ‘amma yuşrikune.

Huvallahul halikul – bariy-ulmusavviru lehum’esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ardı. Ve huvel’aziyzulhakiymu. (amin)

Türkçe Meali

Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür. (Ayetel kürsi duasının Türkçe karşılığı)

O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir.

O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.

O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Haşr suresinin 22,23,24. ayetlerinin meali)

Kaynakca: https://www.healthline.com/health/mental-health/myth-vs-reality-panic-attacks#1