Psikoloji

Stres Belirtileri Nelerdir? Stresli Olduğumu Nasıl Anlarım?

stres-nasıl-geçer
stres-nedir

Stres Belirtileri Nelerdir? Stres nedenleri günlük yaşantımızda bir çok kaynaklarda dolay önümüze çıkmaktadır. Aşırı stres yapıp kafamızdaki sorunu düşünmek ve sürekli olumsuz olacağını düşünmek bize büyük bir stres yükü taşıtır. Peki stres belirtileri nelerdir? Fiziksel, zihinsel, duygusal ve davranışlar olarak 4 açıdan sizlere stres belirtileri konusunda bir yazı hazırladık.

Stres Belirtileri Nelerdir?

stres-nasıl-geçer
stres-nedir

Zihinsel Belirtiler

1.) Konsantre Olamama: stres belirtileri arasından en aktif olanı diyebilirim. Sebebini nedir diye sorarsanız? kafanızdaki problemi çözmek için bir çok efor sarfederken aynı zamanda konsantre olmanızda lazım. Yani bir probleme kafamız konsantre olmazsa o problemi nasıl çözebiliriz? düşünsenize

bir öğrenci test çözerken son 2 problemine gelir 1. problemi çözerken aynı zamanda 2. problemi de çözebilir mi? Saçmalama diyor gibisiniz. Yani ilk 1. probleme konsantre olması lazım ki çözdükten sonra 2. problemi çözsün.  Bu yüzden stres belirtileri olarak en aktif olan belirti konsantre diyebiliriz

2) Kötü Karar Verme: Son zamanlarda bazı problemlere ve planlara kötü karar veriyor musunuz? Evet kötü karar vermek stres belirtileri arasına girebiliyor. Stres kafanızdaki düşünceyi olumsuza çevirir ve adeta bir döngü haline getirip düşünür durursunuz. Stres sonucu düşünmekten yorulan beyin artık odaklanma konusunda zorluk çeker ve karar verme konusunda oldukça başarısız olur. 

3.) Sadece Olumsuz Düşünceleri Görme: Stres nedir? sorusuna karşılık cevap olarak sayabiliriz. Bir plan yapmaya başladınız ve bu planı uygulamaya başladınız. Her şey güzel gayet işliyor hop bir anda bir problem çıktı. Eyer ki bu probleme karşı saldırı yapamıyorsanız stres belirtileri arasında maalesef buda giriyor. Problem çıktığı zaman yapamayacağım, ben bittim, asla bunun çözümü yok gibi düşüncelere kapılıyorsanız streslisiniz demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bipolar Hakkında Herşey

 • Sürekli bir rekabet düşünceleri
 • Sıklık ile endişe verici senaryolar düşünmek

Not: Tamam anlatıyorsun anlatıyorsun da bu stresin bir çözümü yok mu diyenler var sanırım. O zaman sizleri buraya alalım. Stres nasıl geçer?

stres-nasıl-geçer
stres-nedir

Duygusal Belirtiler

1.) Depresyon Ve Mutsuzluk: Ani stres belirtileri sonucu ortaya sıkça çıkmaktadır. Depresyon stresin temelidir diyebiliriz. Depresyona girdiğiniz an itibarı ile eve kapanıp olumsuz düşüncelerle karşı karşıya şaşkın bir şekilde kalırsınız. Bu olumsuz düşünce ve şaşkın haliniz sizi mutsuzluğa uğratır.

Yani bir sorunu olumsuz bir yönde düşünmek insanı depresyona uğratır. Depresyona uğrayan beyin Olumsuz sinyali alarak mutluluk hormonlarınız git gide azalır ve mutsuz bir hal alırsınız. Bunun sonucu size stres olarak sürekli geri dönerek bir döngü haline gelmektedir. Duygunuzu kontrol ederek stresi ortaya çıkarabilirsiniz.

2.) Öfke Ve Sinir: Aşırı stres belirtileri ile ortaya çıkar.Hayatta bazen aşırı stres nedenler yüzünden ortalığa sinir ve öfke saçabiliriz. Sizde son zamanlarda sinirlimisiniz? Tabi ki hayatın bazı zorlukları ile karşı karşıya kalınca fazlasına kaçmadan sinir yapmak hepimizin doğasında var. Ama ufak tefek işlere bile sinirleniyor ise bu ani stres belirtileri arasına girebilir. Kafamıza taktığımız sorunlar sonucu çözüm bulamamakla beraber otomatikman sinirlenirsiniz. 

3.) Yalnızlık ve Duygusallık: Yalnız kalmak ve son zamanlarda depresyon sonucu mutsuzlaşmak büyük bir ihtimalle stres belirtisi olabilir. Kafanızdaki sorunlara olumsuz yönde yaklaşarak hiç bir şeyin çözümü yokmuş gibi davranabilirsiniz. Olumsuzluk sinyali alan beyin çöker ve yalnız kalmayı tercih ederek mutsuzluğa sürükler. Bunun sonucu ikinci bir psikoloji olarak depresyona kadar ulaşır. Ancak korkmayın lütfen buraya. Stres nasıl geçer?

 • Kaygı Hissi
 • Şaşkın Hissetmek

İLGİLİ KONU: Stres Nedir? Tüm bilgiler.

stres-nasıl-geçer
stres-nedir

Davranışsal Belirtiler

1.) Çok Uyumak Veya Az Uyumak: Evet stresin kararsız kıldığı o nokta. Aşırı stres sonucu çok uyumaya odaklanabilirsiniz. Bunun sebebi aşırı stres yapıp olumsuz yönlere kafaya takarak stresle baş başa kalmaktır. Düşünmekten şaşkına dönen beyin artık dinlenmek ister.

Biz nasıl yorulduğumuzda otururuz dinleniriz. Beyinde artık düşünmekten sizin uyumanızı ister. Hatta son derece bir stres geçiriyor iseniz dinlenmiş bir şekilde beyin bu olumsuz düşüncelere çalışmak istemeyip tekrar uyumanızı isteyebilir. Bu tamamen bir psikolojik oyundur.

Az uyuyor iseniz Tekrardan aşırı stres sonucu kafanızdaki olumsuz düşünceyi olumlu bir yöne çevirmek isteyerek sabah akşam çözüm ararken artık uyuma isteğiniz de kaçar. Bunun sebebi ise sizin güçlü olduğunuzu kılar. Siz güçlü iseniz beyninizde güçlüdür. Bu güçlükten memnum olan beyin sınırları aşarak çözüm üretmeye odaklanabilir.

2.) Sorumluluklarınızı İhmal Etmek Veya Ertelemek: İşte stres nasıl geçer diyorsanız temel başlangıç bu başlık. Stresle başa çıkmakta yaptığınız en büyük yanlış! Neden mi? Çünkü sorumluluklarınıza bir çözüm üretmeden önce beyin bir sorumluluk taşıdığını bilir ve bu işi yapmak için odaklar kendini. Bu yüzden sorumluluklarınızı ihmal ederek kendinize stres yaratıyorsunuz. Kesinlikle sorumluluklarınızı ihmal ediyor ve erteliyorsanız stres belirtisi an itibarıdır.

 • Stresle başa çıkmak için alkol, sigara, uyuşturucu kullanma
 • Sinirsel alışkanlıklar tırnak yeme, sürekli volta atmak

Fiziksel Belirtiler

 • İshal veya kabızlık
 • Cinsel gücün azalması
 • Bulantı, baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı
 • Ağrı ve sızılar