Psikoloji

Stres Nasıl Geçer? Stres İle Başa Çıkma ve Motivasyon

stres-belirtileri

Stres Nasıl Geçer? Günümüzün en aktif psikolojisi stres bir çok insanların kafasını karıştırarak bir çok sağlık, zihinsel, fiziksel ve zihinsel olarak zarar vermektedir. Peki stresle başa çıkmanın bir çözümü yok mu stres nasıl atılır diyenleri duymaktayım. Tabi ki var eğer stresle başa çıkmanın yolunu arıyorsanız önce stres belirtileri adlı makalemizde ki belirtileri bulup stresli olup olmadığınızı ölçün. Ardından bulunan zorlu belirtileri çözmek için bu makalemizi okumaya devam edin.

Stres Nasıl Geçer?

stres-nedir
stres-belirtileri

1.) En önemli kural olduğunu söyleyebilirim. Bir problemle karşı karşıya kaldığınız itibaren veya bir iş olsun herhangi bir zorlukla baş başa kaldığınız zaman stres yapıp düşünceye kapılacağınız yerine bu problemi aşmak için çözüm yollarını kesinlikle ertelemeyin.

Yani kafanıza stres yaşatacak bir problem varsa gidip eğlenmeyin önce bu stresin çözüm yollarını arayın. Sebebi ise eğlenirken sürekli sizi olumsuz yöne sürükleyen düşünce aklınızda olacaktır ve her aklınıza geldiğinde canınızı sıkıp stres yaşatacaktır.

2.) Stres yaptığınız anda başka insanların zor yaşamlarını aklınızdan çıkarmayın. Örneğin günlerdir kolunuz ağrıyor ve buna stres yaptınız o zaman kolu olmayan insanları düşünün. Bu stresinizi oldukça azaltacaktır.

3.)Stres nasıl atılır gibi sorulara cevap vermek gerekirse bir diğer kural stresin çözüm yolunu bulamıyor  ise çevrenizdeki yakın arkadaşlarınıza veya aile bireylerine probleminizi danışıp çözüm arayın.

4.) Kendinize güvenip önem verin. Ararsanız hayatta her şeyin çözümünü bulabilirsiniz. Kendinizi motive edip kafanızdaki düşünceyi çözmek için elinizden ne geliyorsa yapın. Olumlu olun başaracağım deyin. 

5.) Tabi stresin zararlarını bilmiyorsunuz sizde haklısınız. Ufak tefek işlere kesinlikle stres yapmayın ve hayatın kısa olduğunu unutmayın. Stres sizi ileride yaşlanmak için davetiye çıkaracaktır. Saçlar erkenden dökülüp beyazlaşacaktır. Bu sadece örnekleri bir çok zararları vardır. O yüzden hayatın olumlu yönlerine de bakın. Bu sonuçlar ile stresi azaltabiliriz ve mücadele edebiliriz.

6.) Canınızı sıkan ve sizi geren bir ortamdaysanız yapabiliyorsanız o ortamdan derhal uzaklaşın. Bir kaç derin nefes ile kendini rahatlatın.

7.) Sağlığınıza önem verin. Sağlıklı bir hayat yaşamak için düzenli beslenin, yeterli uykunuzu alın, bazı egzersizler geliştirin, sigara, alkol gibi ürünlerden uzak durun.

8.) Stresle başa çıkmanın bir diğer yolu ise hayatta sürekli aynı şeyleri yapmayı bırakın. Rutin bir hayat yaşamayın. Günlük planlarınızı değiştirip farklı sosyal aktiviteler yapın. Ama benim param yok ne sosyal aktivitesinden bahsediyorsun sen? diyorsanız ona diyecek bir şeyim yok 🙁

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Panik Atak Hakkında Herşey

stres-nedir
stres-belirtileri

Stres Nedir?

Stres Nasıl Geçer? Stres Nasıl Atılır? Stresi nasıl azaltabiliriz? Gibi sorularınıza özel bu motivasyon yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir çok insan ara sırada olsa olumsuz yönlere dağılır kafası. Eyer ki stresi bir hayaliniz için yaşıyorsanız o zaman bu durumdan memnun kalacaksınız! Başarı yolu acı ister, emek ister, çaba ister, hayattan bıkkınlık ister, olumsuz düşünceler ister, alın teri ister, sabır ister, yürek ister. Hayalinizdeki yola gitmek istiyorsanız stresle dost olmanız gerekecektir.

Beyninizi zorlayın sadece başarı için yazmıyorum bu makaleyi farklı bir problem de olabilir. Örneğin evdeki tül perdenin size stres yapacağını düşünüyorsanız bile bunun içinde yazıyorum. Stresi elinize alıp kontrol etmeye çalışın. Olumsuz yönleri düşünerek beyninize bir döngü yaratmak size tek bir fayda bile sağlamayacak aksine zarar verecektir.

Kafanızdaki sorunları kağıda dökmekten çekinmeyin! Gerçekçi olun zorlukların üstesinden gelmek için üstüne gidin siz değil o sizden korkacak. Pozitif olun kendinize değer katın. Bin kişinin yapamadığı bir işi bir kişide yapamaz diye bir şey yok! Sen bin kişi değilsin. Stres nedir? Anlayın anladıktan sonra işiniz çok daha kolaylaşacaktır.