Psikoloji

Stres Nedir? Stres Belirtileri Nelerdir? Stres Nasıl Geçer

stressssssssssssss 1 990x495 - Stres Nedir? Stres Belirtileri Nelerdir? Stres Nasıl Geçer
stres-belirtileri

Stres Nedir? Psikoloji olarak en popüler olan stres herkesin başından geçmektedir. Stres çoğu zaman insan beynini zorlar ve her konuda yapamadığınız veya olumsuz giden problemlere odaklanmanız sonucu stres oluşur. Bir konu üzerine veya ters giden bir hataları aşırı düşünmek gibi bir hataya düşmeyin aksi taktirde bu ileride panik atak haline gelebilir. Bu yazımızda Stres nedir? Stres belirtileri nelerdir? stres nasıl geçer? Stres nedenleri gibi bir çok konuyu ele aldık.

Stres Nedir?

stres-nasıl-geçer
stres-belirtileri

Stres Nasıl Geçer?

Bir çok insan stres yaptığı zaman düşünceleri olumsuza yönelik olur. Stres yaptığınız zaman çözüm üretmek yerine hemen olumsuzluğa kapılır çaresiz bir yerde bulursunuz kendinizi. Sanki stres yaptığınız şey asla geçmeyecek veya bunun bir çözümünü bulamayacağım gibi olumsuz düşüncelere kapılır gidersiniz. Hiç stresle başa çıkmayı denediniz mi? ilk önce bu soruyu kendinize sorun. Stres aslında basit bir psikolojik baskıdır. Gelin bakalım stres nasıl geçer

==) Sizlere bu makaleyi okuduktan sonra %80 stresle başa çıkacağınız konusunda eminim. %20’lik bir kısım çabanıza kalmış bir şey. (==

1.) En önemli kural olduğunu söyleyebilirim. Bir problemle karşı karşıya kaldığınız itibaren veya bir iş olsun herhangi bir zorlukla baş başa kaldığınız zaman stres yapıp düşünceye kapılacağınız yerine bu problemi aşmak için çözüm yollarını kesinlikle ertelemeyin. Yani kafanıza stres yaşatacak bir problem varsa gidip eğlenmeyin önce bu stresin çözüm yollarını arayın.

2.) Stres nasıl atılır gibi sorulara cevap vermek gerekirse bir diğer kural stresin çözüm yolunu bulamıyor  ise çevrenizdeki yakın arkadaşlarınıza veya aile bireylerine probleminizi danışıp çözüm arayın.

3.) Stres yaptığınız anda başka insanların zor yaşamlarını aklınızdan çıkarmayın. Örneğin günlerdir kolunuz ağrıyor ve buna stres yaptınız o zaman kolu olmayan insanları düşünün. Bu stresinizi oldukça azaltacaktır. Yazının devamı için stres nasıl geçer?

Stres Belirtileri?

stres-nasıl-geçer
stres-belirtileri

Stres çoğu zaman kişiye fizik olarak, zihinsel olarak veya duygusal olarak stres belirtileri verebilir. Bu stres belirtileri her zaman ortaya çıkmasa da aşırı stres belirtileri ortaya çıkarabilmektedir.

Zihinsel Belirtiler

1.) Konsantre olamama: stres belirtileri arasından en aktif olanı diyebilirim. Sebebini nedir diye sorarsanız? kafanızdaki problemi çözmek için bir çok efor sarfederken aynı zamanda konsantre olmanızda lazım. Yani bir probleme kafamız konsantre olmazsa o problemi nasıl çözebiliriz? düşünsenize

bir öğrenci test çözerken son 2 problemine gelir 1. problemi çözerken aynı zamanda 2. problemi de çözebilir mi? Saçmalama diyor gibisiniz. Yani ilk 1. probleme konsantre olması lazım ki çözdükten sonra 2. problemi çözsün.  Bu yüzden stres belirtileri olarak en aktif olan belirti konsantre diyebiliriz

Duygusal Belirtiler

2.) Depresyon Ve Mutsuzluk: Ani stres belirtileri sonucu ortaya sıkça çıkmaktadır. Depresyon stresin temelidir diyebiliriz. Depresyona girdiğiniz an itibarı ile eve kapanıp olumsuz düşüncelerle karşı karşıya şaşkın bir şekilde kalırsınız. Bu olumsuz düşünce ve şaşkın haliniz sizi mutsuzluğa uğratır.

Yani bir sorunu olumsuz bir yönde düşünmek insanı depresyona uğratır. Depresyona uğrayan beyin Olumsuz sinyali alarak mutluluk hormonlarınız git gide azalır ve mutsuz bir hal alırsınız. Bunun sonucu size stres olarak sürekli geri dönerek bir döngü haline gelmektedir. Duygunuzu kontrol ederek stresi ortaya çıkarabilirsiniz.

Fiziksel Belirtiler

Göğüs Ağrısı Hızlı Kalp Atışı: Aşırı stres belirtileri olarak adlandırabilirim. Çok sık düşünüyor ve kafaya takıyorsanız işte fiziksel belirti olarak göğüs ağrısı ve hızlı kalp atışı olarak karşınıza çıkabilir. Zihinsel, duygusal ve fiziksel belirtilerini detaylı bir şekilde incelemek istiyorsanız Stres belirtileri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bipolar Nedir Tüm Bilgiler.

Stres Nedir?

stres-nasıl-geçer
stres-belirtileri

Stres nedir: Günlük yaşantımızda sıklıkla karşı karşıya kaldığımız zor gözükse de aslında kolay bir psikolojik hilesi diyebiliriz. İş yeri, ev hali, arkadaşlık kırgınlıkları, aile sıkıntıları, ve bunun gibi bir çok problemlerle karşılaştığımızda hiç bir çözümü yokmuş gibi kafamızdaki olumsuz düşünceyi bir döngü haline getirerek sürekli kurcalamaya çalışırız.

Buna stres diyebiliriz. Aslında stres aksine bir kaç yerde işimize yarayabilmektedir. Neden mi? Stres dediğim gibi bir sorunu olumsuz hale getirip hiç bir yolu yokmuş gibi kafamızda döngüye sarıp düşünmektir. Ancak bu aşırı stres belirtileri ile çıkabilir. Aşırı stres ile normal stresi kesinlikle karıştırmamak lazım.

şimdi diyorsunuz ki stres nerede işimize yarayabilir ki. Şöyle düşünelim bir işi olumlu yerlere sürüklemek için bir plan uyguladınız. Ve bu plan sonucu hayalinize kavuşacaksınız. Şimdi bu planı baştan sağma mı yapardınız yoksa hafif bir stres yaratarak beyninizi zorlama yönüyle iyi bir plan uygulaması mı yapmak isterdiniz? Tabi ki de hafif bir stres ile daha iyi bir plan uygulaması yapardınız.

Yani demek istediğim bir iş üzerine hafif stres yapmak o işe daha önem verip düşünüp taşınıp iyi bir uygulama sonucu çıkartmaktır. Bu yüzden hafif bir stres size katkı sağlayacaktır. Ancak dediğim gibi aşırı stres ile normal stresi karıştırıp kendinizi stresliyim gibi bir duruma sokmayın.