Sağlıklı Yaşam

Saç Dökülmesi Nedenleri? Saç Dökülmesi İçin Şampuan Top 8★

taraktaki-saça-bakan-kadın

Saç Dökülmesi Nedenleri? Saç dökülmesinin en sık görüldüğü faktör saç kıran hastalığıdır. Psikolojik sorunlara yol açacak kadar sorunları kafaya takan ve stres ile içi içe olan kişilerde saç kıran sık görülmektedir. Bunun gibi demire eksikliği gibi nadir görülen durumlarda eşlik etmektedir. Bu yazımızda Saç dökülmesi nasıl önlenir? Saç dökülmesi için şampuanlar? Gibi sorularınızı yanıtladık.

Saç Kıran Hastalığı

Halk arasında saç kıran olarak bilinen ve asıl adı alopesi areata yani  otoimmün hastalığı, bu hastalık özellikle kafanıza aşırı bir şeyi takmak ve aşırı stresli durumlarda gerçekleşir. Vücudumuzun kendi ürettiği otoantikorlar yüzünden kaş, kirpik ve sakal dahi tüm vücut kıllarında oval şeklinde dökülme gerçekleşir. Kalıcı kelliğe neden olmaz. Uzun sürmesi sonucunda tedavi gerektirebilir.

Sistemik hastalık nedeniyle saç dökülmesi

Sitemik hastalıklar genel olarak tiroid hastalıkları ve anemi oluyor. Altta yatan diğer etkenler ise ağır geçirilen enfeksiyonlar, yüksek derece hastalıklar, ağır cerrahi işlemler ve nadir görülsede ağır bir gribal enfeksiyonlar bile saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu hastalıkların tespit edilmesi ve tedavi olunması sonucu saç dökülmesi sona ermektedir.

Demir eksikliği nedeni

Saç dökülmesi sebepleri arasında en yaygın görülen demir eksikliği. Diyet yaparken demir vitaminini içeren besinlerden uzak kalmak veya demirin emiliminde sorun olan hastalarda saç dökülmesine çok sık rastlanmaktadır.

Ağır stresli durumlar

Aslında bir çok hastalığımızın sebebi stres diyebiliriz. Bir problemi aşırı kafaya takmak veya aşırı stresli durumlarda saç dökülmesi sık görülmektedir. Stres vücudumuzda stres hormonlarının salgılanmasına neden olmakla birlikte iç vücut dengemizi bozarak bir çok hastalığa yol açmaktadır. Bu hastalıkların sonucu saç dökülmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda saç dökülmesi nedenleri arasında en yaygın görülen durum strestir.

Bazı ilaçlara dikkat

İlaç reçetelerini okumadan kullanmaya dikkat etmeliyiz. Bazı ilaçlarında saç dökülme gibi yan etkileri bulunmakta. Depresyon, artrit, gut, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlarda saçları dökebiliyor.

sikatrisyel alopesi

Saçlı derinin belirli bir bölgesine lokalize, yaygın olmakla beraber kalıcı kellik şeklinde gelişebiliyor. Hastalık saç diplerinde kalıcı hasar bırakması sonucu saç çıkmadığı için uzman bir dermatoloji tarafından hastalık ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

tarağın-üstünde-saçlar

Saça Serum Takviyesi

Saç dökülmesine karşı serum kullanarak saç yapısını kökten uca güçlendiren Aminexil, Octeine gibi maddeler içeren saç bakımı serumlarını her gün kullanabilirsiniz. Serum kullanımı saçı beslemesiyle birlikte saçın derisine olan bağı güçlendirmeye yardımcı olarak saç dökülmesini durdurur.

Sivri Uçlu Tarak İle Saça Masaj

Kan dolaşımı vücudumuz için ne kadar önemliyse bir o kadar da saçımız içinde önemlidir. Sivri uçlu tarak ile canınızı yakmayacak nazik bir şekilde saç derinize tarağın sivri uçlarını vurarak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Saçları Sık Veya Az Yıkamak

Saçlarınızı uzun bir süre yıkamıyorsanız dışarıdaki mikroplar saç diplerinizi ele geçirirler. Bunun sonucu saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Aynı şekilde sık sık saç yıkamak da saçlarınızı dökebilmektedir.

Saça Biotin Uygula

Dermatolojik olarak test edilmiştir. Renklendirici, paraben, ftalat, sabun, alkol içermez. Rahatlıkla kullanabileceğiniz biotin şampuanı aynı bir serum gibi saçlarını baştan aşağı güçlendirerek saç bağlarının kopmasını engeller.

  • Kullandığınız tarağa dikkat edin. Saçınızı her taradığınızda kopuyor ise geniş çaplı bir tarak tercih edin.
  • Stresli bir hayat geçiriyorsan spora başlayabilir ve stres nasıl geçer yazıma göz atabilirsin
  • fast-food gıdalar tüketmeyi bırakın
  • Vücudumuzun bir çok ihtiyacını karşılayan uykunuza önem vererek uykunuzu düzene sokabilirsiniz.
  • Bayanlar için örgü, topuz ve at kuyruğu gibi saç şekillerinden bir süre vazgeçin.
  • Kesinlikle dökülen saça maşa, press uygulamayın.

Saç Dökülmesi İçin Şampuanlar

kadın-tarak-ve-dökülen-saçlar

L’occitane Aromakoloji 

Onarıma ihtiyaç duyan kurumuş ve yıpranmış saçlar için bire bir etkisi vardır. İçerdiği  tatlı portakal, lavanta, sardunya ve melek otu esansiyel yağların karışımı ve amino asit ile saçların görünümünü canlandırmakla beraber saçlarınızı kuvvetlendirir. Aynı zamanda içeriğindeki b5 ile saçları korur, yumuşatır ve kokusu ile saçlarınızla birlikte ruhunuzu da canlandırır.

La Roche Posay Kerium

Saç dökülmesine etkili bir şampuan’dır. Kerium şampuanın amacı saç teline yeniden yoğunluk sağlar. Erkek saç dökülmesi veya kadın hiç farketmez. Bu şampuan içerdiği Madeccassoide sayesinde saç dökülmesini hızlandıran mikro tahrişi engeller. Aynı zamanda arginine+B5 vitamini ile hücresel enerji üretimini hızlandırıcı etkiye sahiptir.

RADIX Anti Hair Lossi

Saç dökülmesi için şampuanlar arasında etkili bir role sahiptir. içerdiği biotin, ginkgo biloba ekstresi, gotu kola ekstresi ile saç dökülmesine son vermeniz olası bir durumdur. Bu harika şampuan saçlarınızın tekrar çıkmasını sağlar. Zayıf olan saçları kuvvetlendirerek kopmalara karşı korur.

Kérastese Bain Prévention

Yorgun, ince, yıpranmış ve beslenmemiş saçlar için bu şampuanı tavsiye edebilirsiniz. Saç derisinde ki dengesizlikleri düzenler, mikro dolaşımını harekete geçirir, saç dökülmesini önler ve saç tellerinizi kalınlaştırarak hızlı kopan saçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda bacin prevention saç dökülmesi için şampuanlar arasında en iyilerinden biri diyebiliriz.

Davines Naturaltech Energizing

Saç dökülmesine yoğun etkili bir tedavi sağlar. Saç derilerini besleyerek elastikiyet kazandırır. Saç kaybını en aza indirir ve saç dökülmesini engeller. İçerdiği tarçın yağı ile güzel bir koku sağlar, saç diplerinin uyararak kan dolaşımını hızlandırır. Karabiber ile hücrelere enerji sağlar. Zencefil yağı ile kan dolaşımını artırır.

Saç Dökülmesine Karşı Serum Şampuanlar

saçını-tarayan-adam
  • Phyto Phytokeratine Extreme Tercihler arasında yerini alır, baştan aşağı onarır.
  • Urban Care Argan Oil Keratin saç bakım serumu
  • Avon Advance Techniques tüm saç tiplerine uygulayabileceğiniz serum. Aynı zamanda yıkanmaya gerek yoktur.
  • Kerastase Elixir Ultime saç serumu

Bu yazımızda saç dökülmesi nedenleri? Gibi bir çok soruyu sizler için yanıtladık. Bunun gibi araştırılmış ve doğru bilgiler için diğer yazılarımızı okumayı unutmayın.

çene-ağrısı-nasıl-geçer