Sağlıklı Yaşam

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer? Bu 4 Etkene Doktor Müdahalesi Şart

bacak-ağrısı-neden-olur-bacak-ağrısı-nasıl-geçer
bacak-ağrısı-neden-olur-bacak-ağrısı-nasıl-geçer

Bacak Ağrısı Neden Olur? Günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen bacak kas ağrıları son günlerde popüler olmaya başladı. Vücudumuz karışık bir kas yapısına sahip olduğundan dolayı bir çok bacak ağrısına nedenler açabiliyor. Peki bacak ağrısı nasıl geçer. Bacak ağrısı nedenleri? Bacak kas ağrısı nasıl geçer, Bacak ağrısı ne iyi gelir , gibi sorularınızı bu makalemizde sizler için faydalı bilgiler verdik.

 Bacak Ağrısı Nedenleri?

Bacak- Ağrısı- Nasıl- Geçer- Bacak- Ağrısı- Neden -Olur
Bacak- Ağrısı- Nasıl- Geçer- Bacak- Ağrısı- Neden -Olur

Günlük yaşantımızda bacaklarımızı olduğundan fazla kullanmaktayız. Bacak ağrısının sebeplerine bakarsak bilinçsizce yanlış bacak hareketimiz bacak ağrısına yol açabilir. Bacak kaslarımızı gereğinden fazla kullanmamız spor yaparken fazla ağırlık kaldırma gibi sonuçlar bacak ağrısına neden olabilir. Kas hareketlerimizi fazlasıyla kullanması sonucu kaslarımız yorulur yorgun olan kaslarımız bir zaman sonra yıpranma sonucu kendini bırakır ve bir  çok hastalığa yol açabilir. Peki bacak ağrısı neden olur? Bacak ağrısı sebepleri nelerdir?

► Kasların darbe alması ve hasar görmesi

►Yetersiz ve dengesiz beslenme

►Yorulan kaslarımızı yeteri kadar dinlenmeme

►Hareketsizlik

►Kasların ezilmesi

►Mineral eksikliği ve vitaminin az alınması

Bacak kası geliştirmek için yapılan ağır spor

1.) Sinire Dayalı Ağrılar

Bacak ağrısı neden olur sorusuna bacağımızın sinir sistemine yaşanan baskı veya hasar bacak ağrısına sebep olacaktır. Şeker hastalarında sık görülen bacak ağrısı sinir sisteminden kaynaklı olduğu fazlasıyla söylenmektedir. Altını çizecek olursak bel fıtığı olan kişiler hareket halinde bacakta ağrılar görülmektedir. Bunun sebebi sinire dayalı olması fazlasıyla yüksektir.

2.) Ekleme Dayalı Ağrılar

Bel kalça ve dizdeki ağrılar doğruca bacak eklem kemiklerine etki göstermektedir. Eklem kemiklerindeki yaşanan hasar ve yıpranmalar kemikleri yorgun hale getirip size ağrı olarak döndürecektir. Eklemlerin ağrısının en büyü sebeplerinden bir tanesi ise kireçlenme durumudur. Bu durumun nedenleri iskelet sistemi ve bağ dokularını etkileyen genetik veya otoimmün bozuklukları, enfeksiyonlar, kalıcı iltihaplar, bu gibi durumlar eklem kireçlenmesine yol açmaktadır.

3.) Damar Kaynaklı Ağrılar

Vücudumuzda bir çok damar bulunmaktadır. Vücudumuzdaki bu damarların herhangi birinde iltihap çıkma sonucu tüm vücudumuzu etkileyebilir. Bu durum bacak ağrısı için de geçerlidir. Toplar damar bir çok kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte. Bacakta toplar damar sıkışması bacağımızın ağrıların da önemli rol oynamaktadır. Lenf damarlarının tıkanma durumun da ise şişlik ve hareket halinde ağrı yaşanmasına sebep olur.

4.) Kemik Kaynaklı Ağrılar

Kemiklerde oluşan iltihap veya ezilme sonucu bir hasara yol açabilmektedir. kemikte oluşan iltihap veya ezilme sorununa tedavi uygulanmadığı sonucu bacak ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Vücudumuzun vitamine ihtiyaç duyduğu gibi kemiklerimizin de vitamine ihtiyaç duyduğunu unutmayalım. D vitamin eksikliği gelişimde yavaşlama ve bozukluklara yol açar aynı zamanda vücudumuzun çeşitli yerlerinde ağrı hissedilir.

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir

Bacak- Ağrısı- Nasıl- Geçer- Bacak- Ağrısı- Neden -Olur
Bacak- Ağrısı- Nasıl- Geçer- Bacak- Ağrısı- Neden -Olur

Bacak ağrısı ne iyi gelir? bacak ağrılarının genel hat sorunu suyun gereğinden az içilmesidir. Suyun az içilme sonucu eklem kemiklerimiz hareket halinde sürtünme durumunda kireçlenme haline gelebilir ve bacak ağrısına yol açabilmektedir. Bunu önlemek için bol bol su tüketmek gerekir. Bacak ağrısı nasıl geçer sorusuna cevabımız aşağıdaki yazımızda bacak ağrılarına faydalı olacak bilgiler açıklanmaktadır.

1.) Epsom tuzu

Epsom tuzu vücudumuzdaki bozulan sinir sinyallerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bir kovaya sıcak su ardından 2 kaşık epsom tuzu ekleyin ve bacağınızı içine sokup 5 dakika boyunca bekletin. Bacak ağrılarınızı dindirecektir.

2.)Limon Tüketimi

Limon içerisinde bulunan D vitamini eklem kemik ağrılarınızı önlemekte ve gidermekte oldukça etkilidir.

3.) Soğuk Tampon

Ağrılı olan bölgeye soğuk tampon uygulayın. Uyguladığınız soğuk tampon Ağrılı bölgedeki damarları büzerek kan akışını yavaşlatacaktır. Bunun sayesinde kan toplama şişme veya iltihap kapmasını önleyecek ve ağrısını dindirecektir. 

4.) Yağlı masaj

Zeytin yağı hardal yağı ve Hindistan ceviz yağını karıştırın. Karıştırdığınız bu yağı ağrılı bölgeye masaj şeklinde 7 dakikalık bir süre ile uygulayın. Uygulama sonucu kan dolaşımınız hızlanacak ve rahatlayacaksınız.

5.) Zerdeçal

Zerdeçalın içinde bulunan curcumin adlı madde sayesinde iltihap ve ödemi gidermekte çok faydalıdır. Aynı zamanda zerdeçal bir ağrı kesici özelliğine sahipti. Süt kaynatın ardından kaynatılmış süte 2 kaşık zerdeçal tozu katın bunu günde sabah akşam olmak üzere günde 2 bardak için. Vücudunuzdaki ödem ve iltihabı gidermekle birlikte ağrılarınız hafifleyecektir.  

Kaynakca: how does leg pain go