Sağlıklı Yaşam

Çene Ağrısı Nasıl Geçer? Ev Program Rehberi Ve Tedavi

çene-ağrısı-nasıl-geçer

Çene ağrısı nasıl geçer? Çene eklem ağrılarının veya herhangi bir çene probleminin bir çok tedavisi bulunmakla beraber hastanın doktor tarafından gerekli bilgiyi aktarması en önemli noktalarından birisi diyebiliriz. Tedaviden önce doktorun verdiği bilgiyi doğru bir şekilde kullanmak tedavinin önüne geçebilir. Çene ağrısı tedavisi nedir? Çene eklemi ağrısı nasıl geçer?

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

çene-ağrısı-nedenleri
çene-ağrısı-nasıl-geçer

Fizik Tedavi

Eklemin yapısına ve ağrının kontrolüne göre kasların gevşetilmesi ve ağız açıklığının sağlanmasında en önemli tedavilerinden biridir.

Eklem içine injeksiyon

Çene ağrısı tedavisi için sık kullanılan bir yöntemdir. Çene eklem kemiklerinin kayganlığının artırılması ve eklem içinde ağrıyı oluşturan reaksiyonların azaltılması amacıyla çeşitli enjeksiyonları kullanılabilir.

Soğuk Ve Sıcak Kompres

Ağrıyı azaltmak ve rahatlatmak için etkili bir yöntemdir.

Splint

Yatarken alt çeneye takılan splintler diş sıkmayı önlemek ve eklem açıklığını önlemekte kullanılır.

Manipülasyon

Bu yöntem genellikle çene kitlenmesi yani örnek vermek gerekirse esnedikten sonra ağızınızı kapatamama gibi durumlarda çene kitlenmesini açmak için çene kaslarını gevşeterek kapanmasını sağlar.

Ev programı

çene-ağrısı-nedenleri
çene-ağrısı-nasıl-geçer

Tedavinin en önemli noktasıdır. Hastanın evde uygulayabileceği yöntemler, egzersizler ve günlük yaşamını sürdürürken dikkat edilmesi önemli noktalar. Bu yaşam programı uygulama sonucu çene ağrıları nasıl geçer sorusuna cevap şeklinde çıkarabileceklerdir.

1.) Hasta yumuşak bir diyet uygulamalıdır. fındık, fıstık gibi atıştırmalıklardan kaçınmalı. Bir besini ısırmak yerine ufak lokma haline getirerek yenmelidir. Tek taraftan besinleri çiğnemekten kaçının.

2. Esnerken veya gülerken ağız fazla açılmamalıdır.

3.) Uzunun süre konuşmak, kuru yemiş yemek, sakız çiğnemek, özellikle uzun süre çekirdek yemek ve şarkı söylemekten kaçınmalıdır.

4.) Soğuk havalarda yüz çevre kaslarının sıcak tutulmasına önem gösterilmelidir.

5.) Ağızdan veya yüzeysel yerine burundan solunum yapılmalıdır.

6) Gece yatarken çok yüksek yastıklar tercih etmeyin. Uyumadan önce alt çene tamamen aşağıya düşecek tarzda tutulmaya gayret gösterilmektedir. Yüz üstü uyumaktan kaçınmalıdır.

Çene Ağrısı Neden Olur?

Çene ağrısı sebepleri bir çok nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bir kaç tanesi sürekli olarak diş gıcırdatma ve dişleri sıkmak, keman çalma gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Şimdi diyorsunuz keman ne alaka, keman çalarken kemanı sağ veya sol çene kemiğimiz ile desteklerken ağrıya neden olabilmektedir. Çene ağrısı neden olur?