Sağlıklı Yaşam

Guatr Tedavisi Kaç Çeşit Tedavi Yöntemi Var? Sonuçları Olumlumu

Guatr-belirtileri-nedir-guatr-nedir
Guatr-belirtileri-nedir-guatr-nedir

Ülkemizde artık oldukça sık görünen guatr hastalıkları için artık bazı geliştirilmiş guatr tedavi yöntemleri mevcut. Guatr tedavileri 3 farklı yönteme ayrılır bunlar, ilaçlı guatr tedavisi, guatr ameliyat tedavisi ve radyoaktif iyot tedavisi. Yapılan tedavi yöntemlerinin olumlu  sonucu doktorunuzun tecrübesi ve guatrın büyüklüğüne ve bazı kriterlerine göre değişkenlik göstermektedir. Fakat bir çoğu guatr vakalarında olumlu sonuç elde etmişlerdir.

Guatr Tedavisi

Guatr-belirtileri-nedir-guatr-nedir
Guatr-belirtileri-nedir-guatr-nedir

1.) İlaç ile guatr tedavisi

hastalarda hipertiroidizm olduğu durumlarda guatrı küçültmek için ilaçlar yazılır. levoxly, tironsint, synthroid daha çok (levotiroksin) kullanılmakla birlikte yararlanılır. Tiroid iltihaplı ise hasta bu durumda iltihapları yok eden aspirin, kortikosteroid vb. ilaçlar kullanabilir.

2.) Radyoaktif iyot (RAI) tedavisi

Guatr tedavisinde en sık kullanılan bir yöntemdir. toksik multinodülerli hastalarda radyoaktif iyot gerek duyulabilir. bu durumda hastaya RAI verilir. Ağız yoluyla alınan bu ilaç, kan yolu ile tiroide ulaşır ve tahrip olan tiroid dokusu tedavi edilir. Ayrıca guatrın boyutu küçülmüş olur.

3.) Guatr ameliyat ile tedavisi

Yutma güçlüğü ve nefes alamayacak kadar büyük bir guatrınız varsa veya hipertiroidizme neden olan nodüller guatrınız varsa tiroid bezinin tamamını veya bir kısmını ameliyatla almak olumlu sonuç verebilir. cerrahi ayrıca tiroid kanseri için de tedavidir. Cerrahi sonrası tiroid miktarına göre levotiroksin tiroid ilacı kullanmanız gerekli  görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Guatr Nedir Tüm Bilgiler?

Guatr Bitkisel Tedavi

1.) Sarımsak

Sarımsak her hastalıkta her derde deva olabiliyor. Sarımsağı guatr tedavisinde kullanmak boyundaki şişliği azaltır ve ve tiroid hormonlarının daha sağlıklı salgılanmasına yardımcı olur. Sarımsaktan verim almak için günde 3 ila 4 sarımsak çiğneyin ve yemeklerinize sarımsak katarak bu nimetin faydalarından yararlanın.

2.) Yeşil çay

Gün içerisinde 2 bardak yeşil çay içmeniz oldukça size fayda sağlıyacaktır. antioksidan kaynağı olan yeşil çay dağa verimli ve sağlıklı tiroidin çalışmasını sağlayan doğal florür

3.) Yumurta

Yumurtada guatr tedavisinde oldukça başarılıdır. Bu yüzden beslenmenize kesinlikle yumurtayı katmanızı öneririz.

  • Kuru erik
  • Mantar
  • Pırasa
  • Havuç ve havuç suyu
  • kereviz
  • ceviz
  • brokoli
  • zeytinyağı

Kaynakça: Goitre treatment