Sağlıklı Yaşam

Tiroid Nodül Ameliyatı Nelerdir? Tiroid Nodül Kanser Tedavisi

tiroid-nodül-kanser-tedavisi
tiroid-nodül-kanser-tedavisi

Tiroid nodül hastalığı ülkemizde artık yaygın bir hal almaya başladı. Bunun önlemlerini almak amaçla son derece tedavi yöntemleri geliştirildi. Geliştirilen tedavi yöntemleri son derece riski azaltmakla beraber iyi sonuçlara varıyor. Peki tiroid nodül tedavisi mümkünmü? Münkünse tiroid nodül ameliyatı nelerdir? tiroid nodül kanser tedavisi nelerdir? kafanızı ağrıtan bu sorulara yazımızda sizler için yer verdik.

Tiroid Kanseri Nedir?

Tiroid kanseri kişinin adem elmasının hemen altındaki hormon üreten küçük bir bez olan tiroid bezini etkileyen bir kanser oluşumudur. Tiroid nodülleri kişilerde sık görünse de bir çok nodüller genellikle iyi huyludur. Tiroid kanseri nodüller arasında çok nadir görülen bir durumdur.

Tiroid Kanser Belirtileri

tiroid-nodül-kanser-tedavisi
tiroid-nodül-kanser-tedavisi

Kişinin boyun tarafında ele gelebilecek bir şekilde hızla büyüyen bir şişlik tiroid kanser belirtisi olabilir. Yalnız kesin diyemeyiz bunu üzerine muayne için doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Ön boyunda ağrısız bir şişlik kanser belirtisine bir neden olabilir. Diğer faktörlere bakacak olursak.

  • Solunum problemi
  • Düzelmeyen ses kısıklığı veya ses değişikliği
  • kulaklarda veya boyunda kalıcı bir ağrı
  • yutmakta zorluk çekmek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tiroid Nodül Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Kanser Teşhisi

Kan Testleri

Tiroid fonksiyon testini ölçmek için kan testi kullanarak tiroid bezinin normal çalışıp çalışmadığı öğrenilir.

Biyopsi

İnce bir iğne yardımıyla tiroid dokusunu çıkarmak için deriden tiroid içine sokulur. İğnenin doğru yere saptanması için iğne ile birlikte ultrason taraması ile gözlemlenir. Bu sonuçlarda Tiroidin farklı alanlarından çeşitli örnekler alınır. İşlem lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

larongoskopi

Tiroid tümörleri nadir olmakla birlikte bazen ses tellerini de etkileyebiliyor. Bu sebeple cerrahi müdahale yapılmadan önce ses tellerinin normal hareket edip etmediklerini araştırmak için larongoskop işlemi uygun görülür. İşlem başlangıcı ucunda kamera bulunan ince ışıklı bir tüp boğazdan sokulur özel bir ayna ile ses telleri görülür. 

Görüntüleme testi

Kanser olma ihtimali ile şüpheli bölgelerin bulunması için ve kanserin hangi bölgelere, ne kadar yayıldığını öğrenmek için bazı görüntüleme testleri yapılır. Bunlar görüntüleme testi bilgisayar tomografi (BT) taraması ve pozitron emisyon tomografisi (PET) veya ultrason uygun görülür.

Tiroid Nodül Kanser Tedavisi?

tiroid-nodül-kanser-tedavisi
tiroid-nodül-kanser-tedavisi

Tiroid nodül kanser tedavisi bir çok yöntemlerle birlikte ele alınabilir. Ülkemizde kanserli nodüllere artık bir çok tedavi şekilleri uygulanmakta. Tiroid nodüllerin arasında nadir görülen kanserli hücrelerin işte tedavi yöntemleri. Tiroid nodül kanser tedavisi?

Tiroid Hormon Tedavisi

Tiroidektomi sonrası vücudun ihtiyaç duyduğu tiroid hormonlarının üretemez hale gelir. Hormon kaybının yerini önlemek için hayat boyu tiroid hormon (levotiroksin) hapları alınır. Bu alınan ilaçlar bazı tiroid kanserlerinin dönme riskini azaltır. Hapın hormonunuza uygun dozunu bulmak için bir kaç ay tiroid hormon seviyelerini kontrol eden kan testleri yapılır. Bu kan testi her yıl tekrarlanabilir.

Radyasyon Tedavisi

Radyoterapi yani radyasyon tedavisi kanserli hücreleri yok etmek veya büyümelerini önlemek amaçla yüksek enerjili ışınlar kullanılır. Bu ışınlar dikkatli bir şekilde hastanın kanserli tiroid bölgesine verilir.  Bu tedavi genellikle beş hafta haftanın 5 günü bir sefer ve bir kaç dakika uygulanır.

Kemoterapi

Kemoterapi kanserli hücreleri öldürmek amaçla kullanılır. Kemoterapi ilaçları ağır yoluyla veya koldaki bir damardan alınabilir. Bu yöntem tiroid kanser tedavisi için pek kullanılmaz ancak kanserli hücrelere yapılan diğer yöntemler sonuç vermezse bu yöntem bazı hastalara faydalı olabilir.

Kanserli bölgeye alkol enjekte edilmesi 

Alkol ablasyonu iğneyi kanserli bölgeye sokar ve içine alkol enjekte eder. İğnenin doğru yere saptanması için iğne ile birlikte ultrason taraması ile gözlemlenir.