Psikoloji

Sinir Hastalığı Belirtileri?

sinir-hastalığı-tedavi

Sinir Hastalığı Belirtileri? Bir çok psikolojik sorunlarla ortaya çıkan ve ardından sinir hastalığına dönüşmekle beraber ilerleyen seviyelerde ciddi bir hal almaya başlıyor. Sinir sistemi beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevre sinirlerinden oluşmaktadır. bu bölgeleri veya bu organları etkileyen nedenlerden dolayı sinir hastalığı görülür. Bu yazımızda sinir hastalığı tedavisi? Sinir sistemi hastalıkları nelerdir? Sinir hastalığı ilaçları? Gibi bir çok sorularınızı ele alacağız.

 • Vücut hareketlerinde bozulma görülür.
 • Parmaklar, kollar, eller ve bacaklarda uyuşma veya karıncalanmalar hissedilebilir.
 • Konuşma veya diksiyon bozuklukları görülür.
 • Hafıza kaybı.
 • Anksiyete, depresyon gibi ruhsal bozukluklar görülebilir.
 • Düşüncelerde bozulma görülebilir.
 • Baş dönmesi, Bayılma (senkop)
 • Çift görme

Sinir Hastalığı İsimleri Nelerdir?

Sinir hastalığının bir çok türü vardır. Tedavi öncesi sinir hastalığının altta yatan sebebini bulmak için bazı tetkikler uygulanarak hastanın tedavi yöntemi belirlenir. İlaç tedavisinin yanı sıra profesyonel terapi desteği de hastanın yaşam konforunu yükseltmek için uygulanabilir. Sinir hastalığı çeşitleri:

kafasını-tutan-adam

Depresyon

Depresyon latince deprimere olan (İç Karartıcı) anlamına gelen ruhsal bozukluktur.  Depresyon strese kapılıp olumsuz düşünce ile başlayıp bir çok etkenler ile kişiyi hayattan bezdirir. Aynı zamanda sinir hastalığı belirtileri arasından, depresyon yaygın olarak görülmektedir.

Hayatın kişiye boş gelmesi, zevk almaması, her ne yaparsa yapsın günlük yaşantısında sıkılması, her konunun kişiye boş ve saçma gelmesi, bulunduğu ortamda sürekli bunalır ve özellikle kişi evinde gece yatmadan önce içinde bir boşluk ve sıkıntı hissi düşer. Bu halde ki kişi aşırı stres sonucu beyin sinir sistemini bozabilir.

Bipolar Bozukluk

Aslında pek yaygın görülmese de sinir hastalığı belirtileri arasına giren bipolar affektif aslında bir duygudurum bozukluğudur. Bipolar kişi bozukluğu ve depresyon yani depresif dediğimiz duygulara düşer. Bipolar  hastaları bir çok kararlarında keskin iniş çıkışlar yaparlar.

Beyni etki altına alarak duygudurumda sosyal aktiviteleri ve günlük yaşam enerjisini tamamlama yetisinde bozulmaya neden olan bir psikolojik rahatsızlıktır.

Panik Bozukluk, (Panik Atak)

Sinir hastalığı belirtileri arasında, panik atak insanlarda ansızın bir anda ortaya çıkmaktadır ve bu psikolojik hastalık zaman zaman kendini tekrarlar. atak geçiren bir insan bir anda her şeyden korkmaya başlar veya her şeyden biranda sıkılmaya başlarlar.

Panik atak hastalığı başladığı andan itibarı ile zaman zaman şiddetlenir ve en üst seviyeye çıkarak kendini şiddetli bir şekilde belli eder. Ancak bu şiddetli atak 10 veya 30 dakika içinde kendiliğinden geçer.

Kaygı Bozuklukarı

Kaygı bozukluğu sinir hastalığı belirtileri arasında en sık görülen bir sinir hastalığıdır. kaygı bozulukları kişinin hayatını aşırı şekilde olumsuz etkiler. Kişi mutlu olduğu zamanlar bile olumsuz düşüncelere kapılır. Hep bir mutlu olma çabası içerisinde olsa bile beyni sürekli olumsuz düşünceler peşinde olur.

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

sinirlenen-ve-kulağından-duman-çıkaran-adam
 • Denge bozukluğu: Beyin sinirlerinde oluşan hasar nedeniyle dengenin bozulması.
 • Sinirsel hazımsızlık: Beyin sinir sisteminin kendi içerisinde çalışmaması ve oluşan düzenin bozulmasına yol aça bir hastalıktır.
 • Baş ağrıları: Sinirlerde oluşan hasar sonucu görülen baş ağrıları.
 • Uyku bozukluğu: Sinirlerdeki hasar uyku bozukluklarına yol açar.
 • Epilepsi: Beyindeki sinir hücrelerinin hasar almasıyla birlikte kriz şeklinde bayılmaların görüldüğü bir hastalıktır.
 • Parkinson: Beyindeki sinir hücrelerinin görevini veya işlevlerinin yerine getirmemesi sonucu ellerde titremem görülen bir hastalıktır.

Sinir Hastalığı Tedavi?

Bilişsel Davranış Terapisi

Sinir hastalığı tedavisi için, bilişsel davranış terapisi psikoterapi alanına uygun görülen bir yöntemdir. Hastanın  beyin ve bedensel rahatlama olarak ikiye ayrılır. Son dönemlerde tekniklerin geliştirilmesiyle beraber sonuçların olumlu tepki verdiği görülmüştür.

Terapi sonucu ruhsal ve zihinsel olarak rahatlama görülür. Buda hastanın özel hayatını olumlu yönde etki eder. Sinir hastalığında oldukça sık kullanılan bu terapi yönteminin ayrıca ev ödevler de mevcut. Evde tak başınızda veya aile, arkadaş bireylerin yardımı ile de gerçekleştire bilirsiniz.

Rahatlama teknikleri

Rahatlama teknikleri online (internet) dünyasında ne yazık ki verilen bilgiler yanlış oluyor. Yanlış olmasıyla birlikte kişiye hiç bir faydası dokunmuyor. Ancak sinir hastalığı uzmanı tarafından alınan profesyonel yardım ile verine teknikleri gerçekleştirmenizle birlikte ruhsal ve bedensel olarak kendinizi çok rahat hissedeceksiniz.

Rahatlama teknikleri sinir hastalığında pek sık uygulanan bir yöntemdir ve etkilidir. Doktorunuz tekniklerin isimlerini ve evde yapabileceğiniz bazı paylaşımlarda bulunacaktır.

İlaç Tedavisi

Sinir hastalığı tedavisinde en sık kullanılan ilaç tedavisidir. beyindeki sinir hücrelerinin rahatlamasına yardımcı olan bazı ilaçlar tedavinize oldukça etki etmektedir. Sinir hastalığının tedavi edilmesinde en çok tercih edilen yöntem denilebilir. İlaç tedavisi tamamlandığında gerek duyulursa reçete yazılacaktır.

Bunlar genellikle sakinleştirici ilaçlar olur. İlaç kullanımında yan etkiler hakkında veya farklı sorunlar için doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. İlaç tedavisi ve terapi aynı anda yürütüldüğünde çok hızlı sonuçlar alabilir ve çok daha sağlıklı rahatlamış hissedebilirsiniz.

Sinir Hastalığı İlaçları nelerdir?

kafasının-sağını-ve-solunu-tutan-adam

Antidepresan

Depresyon sinirlilik hali, iştah bozukluğu, zevk alamama, uyku gibi belirtileri vardır. Unutkanlık, cinsellik sorunlar, iş performansında düşüş gibi etkenler depresyona bağlı olabilmektedir. Antidepresan ilaçlar depresyon tedavisinde kullanılır ve %75 hiç bir müdahaleye gerek kalmadan sadece ilaç ile tedavisi ile düzelebilir. %25’lik grup ise psikoterapi veya elektroşoka ihtiyaç duyulur.

Antipsikotik ilaçlar

Antipsikotik ilaçların kullanım alanı başlıca şizofren hastalığıdır. Şizofrenin temel ana sebebi beyinde dopamin fazlalığıdır. Antipsikotik ilaçlar beyindeki dopaminin etkisini azaltarak etki gösterir. Antipsikotik ilaçlar bağımlılık yapmaz ve uyuşturucu değillerdir. Sadece bazıları uykuya sebep olabilir ve adale bölgesine kasılmaya sebep olabilir.

Müsekkin (Sakinleştirici)

Müsekkin ilacı sakinleştirici ilaç grubuna girmektedir. İlacı damardan alınmasıyla birlikte bir kaç dakika, ağızdan alınmasıyla birlikte 30-60 dakika içinde etki etmeye başlar. İlacın görevi kişinin rahatlaması ve endişe, huzursuzluk gibi sorunları ortadan kaldırmaktır.

depresyon-nasıl-geçer