Kadına Özel

Siyah Nokta Maskeleri? Siyah Nokta Temizleme? Neden Olur?

siyah-nokta-temizleme

Siyah nokta maskeleri nelerdir? Gün geçtikçe özellikle ergenler olmak üzere bir çok kişinin canını sıkan bir durumla karşı karşıya kalmaktayız. Siyah noktaları yok etmek için bir çok yol denediniz fakat işe yaramadı dimi? Çok doğru yerdesiniz, Bu yazımızda sizlere Siyah nokta maskeleri nelerdir? Siyah nokta temizleme yöntemleri nelerdir? Siyah noktalar neden oluşur? Gibi sorularınızı cevaplayacağız. Aynı zamanda Siyah nokta bandı nasıl kullanılır, Siyan nokta aletleri ve siyah nokta kremi hakkında da küçük bilgiler vereceğiz. Yazımıza geçmeden önce siyah noktalar neden oluşur önce ona bakalım.

siyah-nokta-temizleme

Siyah noktalar nedir: Siyah noktalar cilt tabakasının foliküllerinde tıkanma meydana geldiğinden dolayı oluşur. Her folikül, bir kıl ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. İsmi sebum olan bu yağ cildinizi yumuşak tutmasına yardımcı olur. Yağlar ve ölü cilt hücreleri, cilt folikülüne açılan boşlukta toplanır ve komedon ismi olarak adlandırılır. folikül açıklığı üstündeki cilt kapalı kalması sonucu beyaz nokta olarak isimlendirilir; cilt açıldığında ise havaya maruz kalır ve siyah noktalar oluşur. Siyah nokta neden olur:

Pigmentasyon Artması

Pigment artması sonucu deri veya dokuda renk değişikliği meydana gelir. Pigmentasyonun artması yüze alınan ağır darbe veya hasar sonucu oluşur.

Güneş Işığında Fazla Kalmak

Normalden fazla bir şekilde güneş ışınına maruz kaldıysanız cildin ultraviyole ışınlarından korunmak için melanin üretmesine yol açar.

Sivilce izleri

Sivilce veya derideki ağır kesikler genel olarak uzun zaman olmak üzere lekelere yol açabilirler.

Karaciğer hasarı

ciğer hasarına da işaret olabilir. Bu durum vücut hücrelerden toksinleri ayıramıyor demektir.

Siyah noktaların semptomları nelerdir?

Yüz ve burundaki bölgelerde ki siyah noktaları cilt üzerinde tespit etmek oldukça kolaydır. Sivilce gibi kızartıcı veya içi iltihaplı olmadığından dolayı kişiye acı vermez.

 

Limon Ve Karbonat Maskesi

siyah-nokta-maskeleri

Limonun güçlü asitleri ile birlikte bir yağ ve kir çözücü olduğunu unutmayalım. Karbonatın da yardımı ile cildinizdeki siyah noktalarını limon suyu ile birikmiş kir ve yağı çözerken karbonat ise iç bölgesini temizlemede ve kirden uzak tutmak için yardımcı olacaktır.

Bir yemek kaşığı karbonatın üstüne yarım limon suyu ekleyip bir kap içerisinde macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından bu karışımı parmak yardımı ile cildinizdeki noktalara uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Son olarak soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Soğuk su ile yıkamamızın sebebi cildi germesi sonucu gözeneklerin kapanmasıdır.

Yoğurt Ve Yulaf Maskesi

Siyah nokta temizleme konusunda oldukça başarılar yakalayan bu maske emin olun düzenli kullanımında işinize yarayacaktır.

1 yemek kaşığı yulaf, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu bir kap içerisinde iyice karıştırın. Ardından yüzünüzdeki siyah noktalar ve genişliğine göre yaptığınız karışıma yoğurt da ekleyin. Karışım hazırlandıktan sonra temiz bir cilde el veya pamuk yardımı ile cilde iyice yedirin. 20 dakika sonra karışımın yüzünüzde kalmaması için önce birazcık ılık su ile temizleyin ardından soğuk su ile yıkayıp işlemi sonlandırın.

Yumurta Akı Ve Tuvalet Kağıdı

İşleme başlamadan önce tuvalet kağıtlarını kopararak kat kat haline getirin. Sonra uygulama yapacağınız bölgenin büyüklüğüne göre 1 veya 2 yumurta akını iyice çırpın. Ardından yumurta akını siyah noktalı olan bölgelerin üzerine sürün peçete ile kapatın, üstüne bir kat daha yumurta akı sürün ve bir daha kapatın, ve son olarak bir defa daha sürün ve üstünü tuvalet kağıdı ile tekrar kapatın. Yani 3 kere sürerek işlemi sonlandırın. Sonrası ise yumurta aklarını yüzünüzde kurumasını bekleyin. İyice kuruduktan sonra peçeteleri yüzünüzden çıkarın ve atın. Son olarak yüzünüzü ılık su yardımı ile durulayın. Aynı zamanda göz altı şişlik, morluk, sarkma gibi sorunlara da yumurta akı iyi geliyor.

 

göz-maskesi-nasıl-yapılır

 

Aloe vera Maskesi

siyah-nokta-maskeleri

Siyah nokta maskeleri arasında etkili bir role sahiptir. bir çok cilt sorunlarını ortadan kaldıran aloe vera siyah noktalarda’da bizleri yalnız bırakmıyor. Aloe vera bitkisini ortadan kesin ve içerisindeki jeli çıkarıp bir kaba ilave edin. İçerisine bir kaç damla çay ağacı yağı ekleyin. El yardımı ile elde ettiğimiz karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. 30 dakikanın sonunda ise yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Karışımda ki bitkileri aktardan bulabilirsiniz.

Tarçın

Siyah nokta temizleme konusunda tarçının antibakteriyel özelliği ile cildi tertemiz hale getiren tarçın, Aynı zamanda deri üzerinde biriken kiri uzaklaştırarak siyah noktaların oluşumunu güçlü bir şekilde engeller. Toz tarçını bir yemek kaşığına ilave edin, ardından üzerine bal dökün ve el yardımı ile yüzünüze iyice yedirin, 1 saat boyunca bekletin ve yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Bu karışımı haftada bir uygulama sonucu bu gereksiznoktalara elveda diyebilirsiniz.

Avakado maskesi

Siyah nokta nasıl giderilir sorusuna bu bitki cevap verebilir. Bir çay kaşığı avakadoyu krem gibi yüzünüze iyice sürüp yedirin. 15 dakika boyunca durulayabilirsiniz ancak, geceden sürüp sabah kadar bekletmeniz daha çok fayda sağlayacaktır. Her gün siyah nokta nasıl geçer diye arama yapmak istemiyorsanız bu maskeyi noktalarınızdan kurtulana dek devam edin. Daha iyi verim almak adına banyodan sonra bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Banyodaki buhar cildinizin gözenekleri açmasıyla beraber yumuşamışken çok daha iyi fayda sağlayacaktır.

Kil Maskesi: Badem Yağı, Bal

siyah-nokta-maskeleri

1.5 Tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı badem yağını bir kap içerisinde iyice karıştırın. Ardından yüzünüze sürerek 40-45 dakika yüzünüzde bekletin. 40 Dakikanın sonuna yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Varsa yağsız nemlendirici yüzünüze sürün.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

  • Yatmadan önce kesinlikle makyajınızı cildinizden çıkartana kadar iyice temizlemeniz gerekir.
  • Aşırı yağlı besinlerden uzak durun, bu cildinizin yağlanmasına sebep olur.
  • Yüzünüz kaşınıyor veya bir işlem yapmak gerek ise elinizin temiz olduğundan emin olun.
  • Günlük yaşantınızda derilerimiz bir çok toza maruz kalıyor. En çok hassas yüz cildimiz olduğundan dolayı yüzünüzü her gün kesinlikle yıkayın.
  • Yukarıda verdiğimiz Siyah nokta maskelerini kesinlikle düzenli uygulayın.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Herhangi bir dermatolojik yani cilt hastalığınız yoksa sadece burnunuzdaki siyah noktalardan şikayetçiyseniz yukarıda verdiğimiz maskeleri disiplinli bir şekilde yürütmeniz sizi bu noktalardan kurtaracaktır. Maskeler haricinde ise eczanelerde bulabileceğiniz siyah burun bandı işinize yarayabilir. Veya internet üzerinde satışta olan Siyah nokta aleti satın alıp cilt üzerinde deneyebilirsiniz. Yazımızı okumaya devam ederseniz aşağıda siyah nokta aleti ve siyah nokta bandı hakkına sizlere bilgiler sunduk.

Siyah Nokta Aleti Ve Siyah Nokta Bandı

siyah-nokta-maskeleri

Siyah nokta bandı içerisinde barındırdığı maddeler sayesinde cildinizin alt tabakalarına inerek cildin altında oluşan yağları parçalayarak çıkmasını sağlıyor. Uygulaması oldukça basittir. Etkili olması adına sıcak suyla duş alın ve ortamın buhar olmasını sağlayın. Buharın cilde denk gelmesi sonucu cilt gözenekleri açılacaktır. Tam o anda siyah nokta bandını nazik bir şekilde yapıştırın. Ürünün üzerinde kaç dakika yazıyorsa o kadar beklettikten sonra hızlı bir şekilde çekebilirsiniz. Daha iyi sonuç etmek için 15 dakika veya 15 dakika üstü bekleten kişiler bandın kuruyup sertleşmesini bekliyorlar. Bandın sertleşmesi sonucu siyah noktalarının yerinden çıkmamasına neden olacaktır. Siyan nokta bandını süpermarketlerde veya eczanelerde bulabilirsiniz.

Siyah Nokta Aleti

siyah-nokta-neden-olur

Siyah nokta aleti vakumlu hakkına bir kaç bilgi verebilirim. Bu aleti kullanmadan önce buhar banyosu yapmanız gerekir. Banyo bitiminin ardından el değdirmeden alet ile noktalı bölgeye uygulanır. Uygulama bittikten sonra cilt tipinize uygun gözenek sıkılaştırıcı maske uygulamasını yapabilirsiniz. Maskenin ardından nemlendirici krem ile cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Siyah nokta aleti kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar.

En iyi sonuçları almak için duştan sonra veya buhar banyosundan sonra aleti kullanın.

Vakumlama başlığını uygulayacağınız bölgeye maksimum 10 saniye uygulayın. Uzun süre aynı bölgeye vakumlanması cildin morarmasına yol açabilir.

Enfeksiyonlu, iltihaplı veya cildin döküntülü bölgelerine kesinlikle kullanmayın!!

Ne Sıklıkla Aleti Kullanmalıyız?

Bu aleti siyah noktalarınız çabuk geçsin diye her gün uygulamayınız. Aksi taktirde cildinizi yıpratmaktan başka bir işinize yaramaz. 2 veya 3 hafta olmak üzere 1 kere düzenli bir şekilde uygulayın. Sonuç almaya başladıktan sonra bunu 1 aya düşürebilirsiniz.

KAYNAKÇA: Kin Blackheads