Psikoloji

Stres Nedir? Bu 9 Stres Belirtisine Dikkat!! Uyumsuzweb

stres-belirtileri-nelerdir

Stres Nedir? Psikoloji olarak en popüler olan stres herkesin başından geçmektedir. Stres çoğu zaman insan beynini zorlar ve her konuda yapamadığınız veya olumsuz giden problemlere odaklanmanız sonucu stres oluşur. Bir konu üzerine veya ters giden bir hataları aşırı düşünmek gibi bir hataya düşmeyin aksi taktirde bu ileride panik atak haline gelebilir. Bu yazımızda Stres nedir? Stres belirtileri nelerdir? stres nasıl geçer? Stres nedenleri gibi bir çok konuyu ele aldık.

Stres Nedir?

stres-belirtileri-nelerdir

Stres nedir: Günlük yaşantımızda sıklıkla karşı karşıya kaldığımız zor gözükse de aslında kolay bir psikolojik hilesi diyebiliriz. İş yeri, ev hali, arkadaşlık kırgınlıkları, aile sıkıntıları, ve bunun gibi bir çok problemlerle karşılaştığımızda hiç bir çözümü yokmuş gibi kafamızdaki olumsuz düşünceyi bir döngü haline getirerek sürekli kurcalamaya çalışırız.

Buna stres diyebiliriz. Aslında stres aksine bir kaç yerde işimize yarayabilmektedir. Neden mi? Stres dediğim gibi bir sorunu olumsuz hale getirip hiç bir yolu yokmuş gibi kafamızda döngüye sarıp düşünmektir. Ancak bu aşırı stres belirtileri ile çıkabilir. Aşırı stres ile normal stresi kesinlikle karıştırmamak lazım.

şimdi diyorsunuz ki stres nerede işimize yarayabilir ki. Şöyle düşünelim bir işi olumlu yerlere sürüklemek için bir plan uyguladınız. Ve bu plan sonucu hayalinize kavuşacaksınız. Şimdi bu planı baştan sağma mı yapardınız yoksa hafif bir stres yaratarak beyninizi zorlama yönüyle iyi bir plan uygulaması mı yapmak isterdiniz? Tabi ki de hafif bir stres ile daha iyi bir plan uygulaması yapardınız.

Yani demek istediğim bir iş üzerine hafif stres yapmak o işe daha önem verip düşünüp taşınıp iyi bir uygulama sonucu çıkartmaktır. Bu yüzden hafif bir stres size katkı sağlayacaktır. Ancak dediğim gibi aşırı stres ile normal stresi karıştırıp kendinizi stresliyim gibi bir duruma sokmayın.

Stres Nasıl Geçer? Stres Nasıl Atılır? Stresi nasıl azaltabiliriz? Gibi sorularınıza özel bu motivasyon yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir çok insan ara sırada olsa olumsuz yönlere dağılır kafası. Eyer ki stresi bir hayaliniz için yaşıyorsanız o zaman bu durumdan memnun kalacaksınız! Başarı yolu acı ister, emek ister, çaba ister, hayattan bıkkınlık ister, olumsuz düşünceler ister, alın teri ister, sabır ister, yürek ister. Hayalinizdeki yola gitmek istiyorsanız stresle dost olmanız gerekecektir.

Beyninizi zorlayın sadece başarı için yazmıyorum bu makaleyi farklı bir problem de olabilir. Örneğin evdeki tül perdenin size stres yapacağını düşünüyorsanız bile bunun içinde yazıyorum. Stresi elinize alıp kontrol etmeye çalışın. Olumsuz yönleri düşünerek beyninize bir döngü yaratmak size tek bir fayda bile sağlamayacak aksine zarar verecektir.

Kafanızdaki sorunları kağıda dökmekten çekinmeyin! Gerçekçi olun zorlukların üstesinden gelmek için üstüne gidin siz değil o sizden korkacak. Pozitif olun kendinize değer katın. Bin kişinin yapamadığı bir işi bir kişide yapamaz diye bir şey yok! Sen bin kişi değilsin. Stres nedir? Anlayın anladıktan sonra işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

stres-belirtileri-nelerdir

Stres Nasıl Geçer?

Bir çok insan stres yaptığı zaman düşünceleri olumsuza yönelik olur. Stres yaptığınız zaman çözüm üretmek yerine hemen olumsuzluğa kapılır çaresiz bir yerde bulursunuz kendinizi. Sanki stres yaptığınız şey asla geçmeyecek veya bunun bir çözümünü bulamayacağım gibi olumsuz düşüncelere kapılır gidersiniz. Hiç stresle başa çıkmayı denediniz mi? ilk önce bu soruyu kendinize sorun. Stres aslında basit bir psikolojik baskıdır. Gelin bakalım stres nasıl geçer

==) Sizlere bu makaleyi okuduktan sonra %80 stresle başa çıkacağınız konusunda eminim. %20’lik bir kısım çabanıza kalmış bir şey. (==

1.) En önemli kural olduğunu söyleyebilirim. Bir problemle karşı karşıya kaldığınız itibaren veya bir iş olsun herhangi bir zorlukla baş başa kaldığınız zaman stres yapıp düşünceye kapılacağınız yerine bu problemi aşmak için çözüm yollarını kesinlikle ertelemeyin. Yani kafanıza stres yaşatacak bir problem varsa gidip eğlenmeyin önce bu stresin çözüm yollarını arayın.

2.) Stres nasıl atılır gibi sorulara cevap vermek gerekirse bir diğer kural stresin çözüm yolunu bulamıyor  ise çevrenizdeki yakın arkadaşlarınıza veya aile bireylerine probleminizi danışıp çözüm arayın.

3.) Stres yaptığınız anda başka insanların zor yaşamlarını aklınızdan çıkarmayın. Örneğin günlerdir kolunuz ağrıyor ve buna stres yaptınız o zaman kolu olmayan insanları düşünün. Bu stresinizi oldukça azaltacaktır.

4.) Kendinize güvenip önem verin. Ararsanız hayatta her şeyin çözümünü bulabilirsiniz. Kendinizi motive edip kafanızdaki düşünceyi çözmek için elinizden ne geliyorsa yapın. Olumlu olun başaracağım deyin. 

stres-nedir

5.) Tabi stresin zararlarını bilmiyorsunuz sizde haklısınız. Ufak tefek işlere kesinlikle stres yapmayın ve hayatın kısa olduğunu unutmayın. Stres sizi ileride yaşlanmak için davetiye çıkaracaktır. Saçlar erkenden dökülüp beyazlaşacaktır. Bu sadece örnekleri bir çok zararları vardır. O yüzden hayatın olumlu yönlerine de bakın. Bu sonuçlar ile stresi azaltabiliriz ve mücadele edebiliriz.

6.) Canınızı sıkan ve sizi geren bir ortamdaysanız yapabiliyorsanız o ortamdan derhal uzaklaşın. Bir kaç derin nefes ile kendini rahatlatın.

7.) Sağlığınıza önem verin. Sağlıklı bir hayat yaşamak için düzenli beslenin, yeterli uykunuzu alın, bazı egzersizler geliştirin, sigara, alkol gibi ürünlerden uzak durun.

8.) Stresle başa çıkmanın bir diğer yolu ise hayatta sürekli aynı şeyleri yapmayı bırakın. Rutin bir hayat yaşamayın. Günlük planlarınızı değiştirip farklı sosyal aktiviteler yapın. Ama benim param yok ne sosyal aktivitesinden bahsediyorsun sen? diyorsanız o zaman parayı bulmaya odaklanın.

Stres Belirtileri Nelerdir?

stres-belirtileri-nelerdir

Stres çoğu zaman kişiye fizik olarak, zihinsel olarak veya duygusal olarak stres belirtileri verebilir. Bu stres belirtileri her zaman ortaya çıkmasa da aşırı stres belirtileri ortaya çıkarabilmektedir.

Zihinsel Belirtiler

1.) Konsantre olamama: stres belirtileri arasından en aktif olanı diyebilirim. Sebebini nedir diye sorarsanız? kafanızdaki problemi çözmek için bir çok efor sarfederken aynı zamanda konsantre olmanızda lazım. Yani bir probleme kafamız konsantre olmazsa o problemi nasıl çözebiliriz? düşünsenize

bir öğrenci test çözerken son 2 problemine gelir 1. problemi çözerken aynı zamanda 2. problemi de çözebilir mi? Saçmalama diyor gibisiniz. Yani ilk 1. probleme konsantre olması lazım ki çözdükten sonra 2. problemi çözsün.  Bu yüzden stres belirtileri olarak en aktif olan belirti konsantre diyebiliriz.

2) Kötü Karar Verme: Son zamanlarda bazı problemlere ve planlara kötü karar veriyor musunuz? Evet kötü karar vermek stres belirtileri arasına girebiliyor. Stres kafanızdaki düşünceyi olumsuza çevirir ve adeta bir döngü haline getirip düşünür durursunuz. Stres sonucu düşünmekten yorulan beyin artık odaklanma konusunda zorluk çeker ve karar verme konusunda oldukça başarısız olur. 

3.) Sadece Olumsuz Düşünceleri Görme: Stres nedir? sorusuna karşılık cevap olarak sayabiliriz. Bir plan yapmaya başladınız ve bu planı uygulamaya başladınız. Her şey güzel gayet işliyor hop bir anda bir problem çıktı. Eyer ki bu probleme karşı saldırı yapamıyorsanız stres belirtileri arasında maalesef buda giriyor. Problem çıktığı zaman yapamayacağım, ben bittim, asla bunun çözümü yok gibi düşüncelere kapılıyorsanız streslisiniz demektir.

Duygusal Belirtiler

stres-belirtileri-nelerdir

2.) Depresyon Ve Mutsuzluk: Ani stres belirtileri sonucu ortaya sıkça çıkmaktadır. Depresyon stresin temelidir diyebiliriz. Depresyona girdiğiniz an itibarı ile eve kapanıp olumsuz düşüncelerle karşı karşıya şaşkın bir şekilde kalırsınız. Bu olumsuz düşünce ve şaşkın haliniz sizi mutsuzluğa uğratır.

Yani bir sorunu olumsuz bir yönde düşünmek insanı depresyona uğratır. Depresyona uğrayan beyin Olumsuz sinyali alarak mutluluk hormonlarınız git gide azalır ve mutsuz bir hal alırsınız. Bunun sonucu size stres olarak sürekli geri dönerek bir döngü haline gelmektedir. Duygunuzu kontrol ederek stresi ortaya çıkarabilirsiniz.

2.) Öfke Ve Sinir: Aşırı stres belirtileri ile ortaya çıkar.Hayatta bazen aşırı stres nedenler yüzünden ortalığa sinir ve öfke saçabiliriz. Sizde son zamanlarda sinirlimisiniz? Tabi ki hayatın bazı zorlukları ile karşı karşıya kalınca fazlasına kaçmadan sinir yapmak hepimizin doğasında var. Ama ufak tefek işlere bile sinirleniyor ise bu ani stres belirtileri arasına girebilir. Kafamıza taktığımız sorunlar sonucu çözüm bulamamakla beraber otomatikman sinirlenirsiniz. 

3.) Yalnızlık ve Duygusallık: Yalnız kalmak ve son zamanlarda depresyon sonucu mutsuzlaşmak büyük bir ihtimalle stres belirtisi olabilir. Kafanızdaki sorunlara olumsuz yönde yaklaşarak hiç bir şeyin çözümü yokmuş gibi davranabilirsiniz. Olumsuzluk sinyali alan beyin çöker ve yalnız kalmayı tercih ederek mutsuzluğa sürükler. Bunun sonucu ikinci bir psikoloji olarak depresyona kadar ulaşır.

  • Kaygı Hissi
  • Şaşkın Hissetmek

Davranışsal Belirtiler

1.) Çok Uyumak Veya Az Uyumak: Evet stresin kararsız kıldığı o nokta. Aşırı stres sonucu çok uyumaya odaklanabilirsiniz. Bunun sebebi aşırı stres yapıp olumsuz yönlere kafaya takarak stresle baş başa kalmaktır. Düşünmekten şaşkına dönen beyin artık dinlenmek ister.

Biz nasıl yorulduğumuzda otururuz dinleniriz. Beyinde artık düşünmekten sizin uyumanızı ister. Hatta son derece bir stres geçiriyor iseniz dinlenmiş bir şekilde beyin bu olumsuz düşüncelere çalışmak istemeyip tekrar uyumanızı isteyebilir. Bu tamamen bir psikolojik oyundur.

Az uyuyor iseniz Tekrardan aşırı stres sonucu kafanızdaki olumsuz düşünceyi olumlu bir yöne çevirmek isteyerek sabah akşam çözüm ararken artık uyuma isteğiniz de kaçar. Bunun sebebi ise sizin güçlü olduğunuzu kılar. Siz güçlü iseniz beyninizde güçlüdür. Bu güçlükten memnum olan beyin sınırları aşarak çözüm üretmeye odaklanabilir.

2.) Sorumluluklarınızı İhmal Etmek Veya Ertelemek: İşte stres nasıl geçer diyorsanız temel başlangıç bu başlık. Stresle başa çıkmakta yaptığınız en büyük yanlış! Neden mi? Çünkü sorumluluklarınıza bir çözüm üretmeden önce beyin bir sorumluluk taşıdığını bilir ve bu işi yapmak için odaklar kendini. Bu yüzden sorumluluklarınızı ihmal ederek kendinize stres yaratıyorsunuz. Kesinlikle sorumluluklarınızı ihmal ediyor ve erteliyorsanız stres belirtisi an itibarıdır.

  • Stresle başa çıkmak için alkol, sigara, uyuşturucu kullanma
  • Sinirsel alışkanlıklar tırnak yeme, sürekli volta atmak

Fiziksel Belirtiler

Göğüs Ağrısı Hızlı Kalp Atışı: Aşırı stres belirtileri olarak adlandırabilirim. Çok sık düşünüyor ve kafaya takıyorsanız işte fiziksel belirti olarak göğüs ağrısı ve hızlı kalp atışı olarak karşınıza çıkabilir. Zihinsel, duygusal ve fiziksel belirtilerini detaylı bir şekilde incelemek istiyorsanız

  • İshal veya kabızlık
  • Cinsel gücün azalması
  • Bulantı, baş dönmesi
  • Göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı
  • Ağrı ve sızılar

 

narsist-ne-demek