Beslenme

Zayıflama Çayları Tarifi Nelerdir? Nasıl Demlenir?

zayıflama-çayı-nasıl-demlenir

Zayıflama çayları tarifi nelerdir? Bir çoğumuz zayıflamak için veya lezzeti için doğal bitkisel çayları tüketmekte. Ama bir sorun var zayıflama çaylarını veya lezzeti için tükettiğiniz bitkisel çayları nasıl demliyorsunuz. Bu yazımızda zayıflama çayları tarifi nelerdir Ve nasıl demlenir gibi kafanızdaki bir kaç soruyu cevapladık. İşte en etkili zayıflama çayları tarifi.

Pu erh Çayı

zayıflama-çayları-nasıl-demlenir

Yapılışına başlamak için küçük demleme çaydanlığına kaynar su dökerek ısıtın ve dökün. Bundan sonra Pu erh çayı tohumlarını çaydanlığa koyuyoruz ve üzerine sıcak kaynar su ilave ediyoruz. İlk demliği 12 saniye boyunca beklettikten sonra  bardağa döküyoruz. İlk demliği kullanamıyoruz ve bardağı boşaltıyoruz. Tekrar çaydanlığa su koyuyoruz ve demlenmesi için 15 saniye bekliyoruz ve çayımız hazır süzerek içebiliriz. Günde 4 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay tarifine başlarken 1 bardak suya 1 çay kaşığı atmanız yeterli olacaktır. İstediğiniz miktarda yeşil çayı bir süzgecin içine ilave edin. Suyu kaynayana kadar kaynatın. Ancak tam olarak kaynamasına izin vermeyin. Su kaynama noktasına geldiği anda içerisinde fesleğen yaprağına dilediğiniz kadar bal ve limon ekleyip içebilirsiniz.

Oolong Çayı

zayıflama-çayları-tarifi-nelerdir

İlk adımımızı bir yemek kaşığı olacak şekilde Oolong çayını temiz bir kapta yıkayarak süzün. Yalnız bunu işlemi uygularken çayınızı asla suda bekletmeyin. Sadece yıkamanız yeterli olacaktır ve yıkamak için sıcak su kullanabilirsiniz. Yıkanan çayı demliğinize boşaltın ve 4 dakika havalandırdıktan sonra yaklaşık 200 ml sıcak su ilave edebilirsiniz. Kişi sayısına göre suyu ve çayı arttırabilirsiniz.

Oolong çayınız demlendikten sonra yaklaşık 15 dakika bekletin. Sürecin sonunda içindeki demleri alarak sadece çay kısmının demlikte kalmasını sağlayınız. Demleri almamakla beraber tadını bozarsınız. Sebebi ise çay demleri içinde dem almaya devam eder. Demleri aldıktan sonra afiyet olsun.

Nane Çayı

Nane çayını marketlerden poşet çay şeklinde aldığınız gibi nane yaprağı alarak da evinizde demleyebilirsiniz. Nane çayını hazırlamak için 5-7 bardak sıcak suyun olduğu demliğe nane yaprakları veya poşet çayını yerleştirin ve 4-6 dakika bekleyin. Nane çayınıza biraz limon veya bir miktar şeker ile tatlandırabilirsiniz.

Rooibos Çayı

zayıflama-çayı-nasıl-demlenir

Bir bardak suyu demliğe boşaltın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisinde Rooibos çayından 1 çay kaşığı demliğin içerisine ilave edin. Her zaman ki tükettiğimiz çay gibi demleyin. Ortalama süreç 5 dakika olarak demleyin ve ardından süzerek tüketebilirsiniz. İçerisinde limon veya bal ile tatlandırabilirsiniz.

Maydanoz Çayı

Bir su bardağını demlikte kaynatın. Kaynayan suyun içerisine yıkanmış maydanozları, dallarıyla beraber içerisine atın. 3 veya 4 dakika kaynatıldıktan sonra maydanoz suyunu süzün. Bir kaç damla limon suyu ile tüketebilirsiniz.

zayıflama-çayları-nelerdir

KAYNAKÇA: Slimming Tea Recipe